Deszcz, wyrafinowanie i ciągła nauka

wtorek, listopada 22, 2022

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

Nawet nie mogłam się łudzić, że nim chłopcy będą zbierać się do wyjścia to "przeleci". Prognozy na dziś są bezlitosne. Leje tak, że zwykła parasolka wydaje się wręcz śmieszna - z motyką na księżyc. Obawiam się, że nim dojdą na stację, nogi będą mokre. 

Najgorsze jest to, że dziś Tomek wróci do domu dopiero wieczorem, bo pół dnia spędzi na wolontariacie - nawiasem mówiąc wolontariat w dosyć specyficznym miejscu, więc patrzę na niego z podziwem i ciekawa jestem jego wrażeń. Najgorsze tylko, że w mieście do którego się wybiera ma lać dwa razy silniej i obficiej, co - patrząc za okno - wydaje się niemożliwością. 

Taka pogoda przetacza się dziś nad większą częścią Italii. Wszędzie migają alerty. Zamknięte są nawet niektóre szkoły i instytucje Lacjum i Kampanii, a w Wenecji - o ile się nie mylę - przygotowują się do uruchomienia "Mose". 
Tyle czasu nie padało, to teraz mamy. 

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

- Dzisiaj ma pytanie - przypomina Mikołaj tuląc się jak kociak, jakby to pytanie było uzasadnieniem do większej porcji pieszczot. 
- Z matematyki?
- Nie, z Dantego, mówiłem przecież!
- Ach! No tak! 
- Ale dobrze się czuje. Dużo się uczył. Lubi Inferno
 - Czyli wszystko wie? 
- Nie, wszystkiego nie wie. Nie można wiedzieć wszystkiego.
- Też prawda.  

Forma trzeciej osoby nie jest błędem w zapisie, to ulubiona maniera Mikołaja, a ja już z przyzwyczajenia się jej poddaję. Dom wariatów. Tak czy inaczej cieszę się bardzo, że ten Dante tak go zafascynował i zastanawiam się, gdzie leży klucz do sukcesu? Jak to możliwe, że można nastolatkowi podać Boską Komedię w tak porywający sposób, że przy stole, przy kolacji czy przy obiedzie będzie o niej z pasją rozprawiał? Po cichu trochę zazdroszczę. 

A w ogóle to uwielbiam te momenty, kiedy na mnie spływa odrobina ich wiedzy. 
- A wie skąd się wzięło słowo sofisticato
- Nie... 
- Od Sofistów! Sofisticato - Sofisti
- W sumie logiczne. 
- Oni pierwsi brali pieniądze za naukę. Platon ich bardzo krytykował. 

Człowiek uczy się całe życie. 

Nowy listopadowy dzień zaczął się już na dobre - dobre niedobre. Oby tylko tak mocno nie padało, bo strach się bać. Pięknego wtorku!

SOFISTICATO to znaczy WYRAFINOWANY.

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze