Co myśli czas?

sobota, września 16, 2023

Dom z Kamienia Kasia Nowacka, blog o życiu w Toskanii

Tiziano Terzani powiedział:

Są w naszym życiu takie dni, w których nie dzieje się nic, dni, które przemijają, nie pozostawiając po sobie żadnego wspomnienia, żadnego śladu, jakby ich nigdy nie było. Jak dobrze pomyśleć, to większość z nich jest taka, i jedynie wtedy, kiedy liczba tych, które nam pozostają, coraz bardziej się zmniejsza, zaczynamy się zastanawiać, jak to się stało, że tylu dniom pozwoliliśmy upłynąć niepostrzeżenie. Ale tacy już jesteśmy: doceniamy rzeczy, kiedy staną się przeszłością, i dopiero wtedy dociera do nas, jak by to było je mieć. Kiedy ich już nie ma.

Nie pamiętam już czy to po przeczytaniu tych właśnie słów, czy już wcześniej sama z siebie zaczęłam celebrować tę zwykłą, najzwyklejszą codzienność. Warto się nad tymi słowami zastanowić. Nie raz już w Domu z Kamienia powtarzałam, że nie ma sensu odliczać, "nie móc się doczekać", bo życie minie na wiecznym czekaniu na coś. Warto uszyć swoją codzienność na miarę i cieszyć się nią w każdej minucie.
 
Terzaniego odkryłam wiele lat temu, kiedy jeszcze mój włoski nie był na tyle dobry, bym mogła cieszyć się lekturą jego książek w oryginale. "Koniec jest moim początkiem" - to był pierwszy tytuł, który stanął na mojej półce. Potem były kolejne. Mam wszystko, co napisał i nawet album z jego zdjęciami.

Pewnego dnia w czasie marradyjskich letnich mercatini kupiłam w końcu  La fine è il mio inizio po włosku na straganie z używanymi książkami. To najmądrzejsza książka jaką w życiu czytałam i kiedyś pomogła mi podjąć jedyną słuszną decyzję. Przypominam postać Terzaniego, bo akurat dwa dni temu była rocznica jego urodzin, więc na tę okoliczność sama znów zanurzyłam się w jego słowach. Ot tak na wyrywki wertując wszystko po kolei...  
 
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia

A wracając do codzienności... 
O codziennej rutynie rozmawiałam ostatnio z Tomkiem w czasie jednego z naszych spacerów. To było chyba wtedy, kiedy postanowił towarzyszyć mi w zakupach. Akurat skończyłam poranne lekcje i łapałam za rydwan, by iść do Marradi po drobne sprawunki.

- Ja uwielbiam moją rutynę. Uwielbiam naprawdę! - Powiedziałam rozkładając ręce, jakbym chciała objąć całą dolinę. - Lubię ten moment, kiedy kończę lekcje, kiedy idę do Marradi, kiedy siadamy do obiadu, kiedy wieczorem po całym dniu przytulam się do poduszki... Lubię się zatrzymać i popatrzeć na jaszczurkę, tak jak my teraz, na kwiaty, na niebo... 

Tak sobie dziś myślę, że właśnie to celebrowanie codzienności daje mi poczucie szczęścia i sprawia, że nie nękają mnie myśli o stracie czasu. Ten czas gna jak głupi - powtarzam to średnio raz na tydzień, ale udaje mi się żyć każdym jego okruszkiem. A może to jest tak - znów zacytuję Terzaniego - Człowiek mówi, że czas mija. Czas mówi, że człowiek mija? Może ten czas patrzy na nas z boku i myśli sobie: gdzie i za czym oni wszyscy tak pędzą? 

Ja też czasem pędzę - pędzę, czyli przebieram nogami jak wariatka, bo tyle jest do zrobienia. Na szczęście w tej gonitwie nóg, głowa potrafi zauważyć kształt chmur, cień kwiatów, taniec liści, intensywność kolorów, zapach powietrza... 

Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia

Przede mną intensywna sobota i równie intensywna niedziela. W tej intensywności jednak zapowiada się dużo dobrego. Mam nadzieję, że będzie to zastrzyk dobrej energii na nowy tydzień, w którym czeka sporo trudów i stresów. 

Pięknego dnia!

PRZEMIJAĆ to znaczy PASSARE 

Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia
Blog Kasi Nowackiej Dom z Kamienia

Ps. Ostatnim odcinkiem pierwszej serii youtubowego kanału był spacer po Piazza della Repubblica. Przypomnijmy go sobie!Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze