O tłustościach i komu brak czasu na rozpustę

czwartek, lutego 08, 2024

Dom z Kamienia, tłusty czwartek we Włoszech

Giovedì grasso, czyli tłusty czwartek daje nam dziś rozgrzeszenie na słodkie, smażone łakocie w ilościach "ile dusza zapragnie", więc pomyślałam sobie, że przypomnę z tej okazji nasze domowe, karnawałowe przepisy na frittelle, castagnole i nieco inną wersję faworków. We Włoszech mamy też martedì grasso - co znaczy tłusty wtorek i to jest tak naprawdę koniec karnawału - choć zabawa w niektórych miasteczkach trwa nadal. Jeden "tłusty" dzień to przecież zdecydowanie za mało!

Tutaj słodkości - typowe dla tego właśnie okresu - je się przez cały karnawał, nie tylko w tłusty czwartek czy wtorek. Ja sama uwielbiam ten moment, kiedy miejsce panettone i pandoro zastępują chiacchiere i castagnole. Nawet jeśli nie są to moje ulubione przysmaki to jednak cieszy świadomość, że za nimi przyfruną "colombe" (wielkanocne baby).  

Oczywiście w Italii każdy region ma swoje przysmaki, ale też często te same przysmaki w poszczególnych regionach mogą mieć różne nazwy. Najlepszym przykładem jest odpowiednik faworków - najczęściej nazywane chiacchiere, w Toskanii znane jako cenci, w Romanii sfrappole, w Piemonte i Ligurii bugie, w Lazio frappe, itd... 

Moje ulubione to wszelkie pączki i frittelle. Tradycyjne castagnole i chiacchiere, czyli to, co nie jest puszyste i wilgotne, tylko kruche i chrupiące zostawię innym. 

Dziś pewnie żadne objadanie "szczęśliwie" się nie uda, bo czwartek napięty będzie jeszcze bardziej niż zwykle. Czwartek to też dzień kiedy Mikołaj wraca późno, więc u mnie będzie dziś raczej święto pracy niż tłusty czwartek. 

Tutaj lista moich przepisów:

Pulcinella, czyli lutowe załamanie pogody zbliża się w listopadowym przebraniu - jak na karnawał przystało - i ma nas zlać deszczem równo od góry do dołu, więc wielkich planów na weekend nie będzie. Jedyne, co przychodzi mi do głowy poza wspomnianym ostatnio nadrabianiem zaległości - to kulinarne wyżycie się w Domu, który nadal nie ma imienia. 

Pięknego i smacznego czwartku!

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze