Ważny list i oczy szkliste z dwóch powodów

środa, czerwca 21, 2023

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Katarzyna Nowacka.

Przez majowe kaprysy pogodowe, zapachowe występy moich ulubionych kwiatów i drzew są opóźnione. W zeszłym roku o tej porze było już po lipach i ginestrach, a w tym roku dopiero się wzbijają na wyżyny intensywności. Ten moment, kiedy o świcie piszę i piję w łóżku przy otwartym na oścież oknie moją poranną kawę, a głowę wypełnia zapach lip - nie ma sobie równych. Czasem oczy robią się szkliste, tak bardzo wzruszone tym szczęściem, bo to przecież szczęście najprawdziwsze. Taki poranek to cud! Niezmiennie każdego roku zapach lip i ginestre mnie zadziwia. 

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Katarzyna Nowacka.

Pola już całkiem złote, jeszcze tu i tam upstrzone makami, których czerwień w tym roku wyjątkowo jest długotrwała. Może to też zasługa majowego deszczu? 

Wczoraj po południu na stronie szkoły opublikowany został list od dyrektora oświaty regionu Emilii-Romanii. Przeczytałam go kilka razy, przy czym za pierwszym razem oczy miałam pełne łez. No dobrze... za drugim też. Pewnie jakaś premenopauzalna huśtawka hormonalna.

Ten list, te słowa tak bardzo pełne zrozumienia, dodające otuchy, wspierające były dla mnie czymś niezwykłym. Dyrektor pisał o trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się część tegorocznych maturzystów regionu. Wyraził zrozumienie i współczucie - ot tak zwyczajnie po ludzku. Zapewnił też, że młodzież - tak jak przez te pięć lat miała oparcie w kadrze pedagogicznej, która starała się jak mogła, by spełnić swoje zadanie - tak też będzie je miała w czasie matury. 

"Będą na was czekały w życiu jeszcze inne egzaminy, niektóre o wiele trudniejsze, ale tak to już jest, że najprawdopodobniej właśnie ten egzamin zapamiętacie najbardziej. Pewnie dlatego, że jest to symboliczne przejście w wiek dorosły, zakończenie długiego szkolnego etapu. 
Martwicie się nie tylko samym egzaminem, ale też tym, co będzie potem, ponieważ macie poczucie, że zaraz "voltate la pagina" (przewracacie stronę).

List zaczyna się słowami Italo Calvino: Nawet dla tych, którzy całe życie spędzili na morzu, przychodzi czas, kiedy trzeba zejść na ląd...

"I to jest ten moment, kiedy wy schodzicie ze statku zwanego szkołą, która nie raz was denerwowała, trudziła, irytowała, ale którą w głębi serca pokochaliście. Pamiętacie, kiedy jej nie było przez Covid? Teraz schodzicie z tego statku, żeby rozpocząć nową drogę, wyruszyć z miejsca, w którym znaleźliście się teraz. My jesteśmy o was spokojni, ponieważ dorośliście, dojrzeliście i dalej jeszcze powolutku ten proces będzie trwał. Będziecie dalej się rozwijać, opierając się na waszych dojrzałych doświadczeniach i tak wielu przyjaciołach jak to możliwe.

Powodzenia na egzaminie i "un abbraccio grande".

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Katarzyna Nowacka.

To nie do mnie był ten list, ale wzruszyłam się jak głupia. Przez chwilę ja też chciałam być włoską maturzystką. Do mnie nikt nigdy żadnych listów wspierających nie pisał... 

Znów przypomina mi się moja największa obawa sprzed dziesięciu lat. "Ta włoska szkoła podobno okropna!" - przestrzegali... - "Dno w rankingach, poziom nędzny..."

Nic, a nic nie mieli racji. 

Oto mamy dziś początek astronomicznego lata. Lato to ja. Jestem tym wszystkim po trochu - mam włosy jak dojrzała pszenica, trajkoczę o ulubionych tematach natrętnie jak cykada. Bywam słodka jak zapach lip, słoneczna jak ginestre, ale też tak nieznośna, jak dla niektórych nieznośny bywa włoski upał. 

Pięknego dnia!

Ach byłabym zapomniała! Nowa promocja Pascala: https://pascal.pl/katarzyna-nowacka,91.html, moje książki z kodem rabatowym do końca czerwca mają 50% zniżki! 

Kod: katarzynanowacka

ABBRACCIO to znaczy UŚCISK 

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

2 komentarze

  1. Tak to już w tym życiu jest, że coś nas porusza, na przykład taki list - dociera głęboko do serca. Dziękuję Ci za to, że się z nami tym dzielisz. Pozdrawiam serdecznie :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie słowa dodają skrzydeł! Pozdrawiam. Hanka

    OdpowiedzUsuń