Ten ostatni raz... bardzo, bardzo sentymentalnie

środa, czerwca 07, 2023

Dom z Kamienia szkoła i chłopcy - włoska edukacja,
Pierwszy dzień włoskiej szkoły 2013

Przyznam szczerze, że kiedy patrzę na to zdjęcie, mam wrażenie, że to było tak niedawno! Dopiero co kupowaliśmy fartuszki, pakowaliśmy plecak i niepewni, na trzęsących się nogach (wszyscy!) czekaliśmy na otwarcie marradyjskiej szkoły. Był rok 2013. Chłopcy zaczynali swoją włoską edukację w szkole podstawowej - Mikołaj od 2 klasy, Tomek od 4. 

Szkoła podstawowa trwa we Włoszech pięć lat, potem zaczyna się scuola media. Chłopcy po dwóch latach nauki w tym samym miejscu, zostali rozdzieleni... na dwa różne piętra - akurat w Marradi szkoła podstawowa i gimnazjum mieszczą się w tym samym budynku, tylko na różnych poziomach. Pamiętam, że dla Mikołaja "rozdzielenie" z bratem było trudne... 

Dom z Kamienia szkoła i chłopcy - włoska edukacja,
Początek szkoły rok 2014

To rozdzielenie trwało tylko dwa lata, bo w końcu i Mikołaj powędrował na pierwsze piętro. Chłopcy znów się spotkali na szkolnym korytarzu, ale tylko na rok, bo scuola media trwa w Italii trzy lata. 
Tomek zdał swój pierwszy poważny egzamin i od września 2018 roku chłopcy znów rozdzielili się szkolnie na kolejne dwa lata, tym razem na serio, bo Tomek rozpoczął liceum w Faenzie. 

Dom z Kamienia szkoła i chłopcy - włoska edukacja,
Tomka pierwszy poranek w drodze do liceum 2018 rok
Dom z Kamienia szkoła i chłopcy - włoska edukacja,
Pierwszy wspólny poranek w drodze do liceum, 2020

W 2020 roku gimnazjum skończył również Mikołaj i znów dołączył do swojego brata. Przez trzy lata wyjeżdżali razem do szkoły...  I wczoraj do tej szkoły wyjechali RAZEM ostatni raz. 

Tak, tak... Wiem. Taka kolej rzeczy. Ale serce rozsypało mi się na milion kawałków. Nagle zapragnęłam, żeby znów mieli na sobie fartuszki, żebyśmy razem siedzieli przed marradyjską szkołą i czekali na początek nowej przygody. 

Tymczasem szkolna przygoda Tomka, która zaczęła się dziesięć lat temu kończy się właśnie dziś. Choć może jeszcze nie do końca, bo przed nim egzaminy maturalne, ale przynajmniej jeśli chodzi o lekcje - dziś dzwonek zadzwoni ostatni już raz. Potem przyjdzie czas na nowy rozdział. 

Dziś zaczynają się wakacje. Tomek ten ostatni raz wyrusza do szkoły z innego domu, bo po pożegnalnej kolacji spędził noc u kolegi. Po latach wywróconych do góry nogami przez pandemię, nikt nie przypuszczał, że te ostatnie szkolne tygodnie będą wyglądały w ten sposób. Kolejna lekcja pokory. 

Dziś na zakończenie przebieranek wszystkie piąte klasy wystąpią w zaprojektowanych przez siebie koszulkach. Koszulki Tomka klasy są wypełnione najbardziej charakterystycznymi cytatami poszczególnych uczniów. 
 
Dom z Kamienia szkoła i chłopcy - włoska edukacja,

Fotografowałam wszystkie początki i wszystkie końce, dokumentowałam niemal każdy ważny krok chłopców. W ostatnich latach nie mam już zgody Tomka na publikowanie Tomka wizerunku, ale wczoraj to jedno ujęcie choćby z daleka musiałam złapać i zachować na pamiątkę.

Gwiżdżę na moje lata, one są jakby poza mną. Kogo obchodzi jakiś pesel? Rano wstaję, patrzę w lustro i myślę sobie - to cały czas ja, może dwa siwe włosy więcej i jakieś tam zmarszczki, ale generalnie chyba dalej jestem baaaardzo młoda. A potem widzę taki obrazek i cała moja teoria o tym, że upływ czasu mnie nie dotyczy, chwieje się w posadach. 

- One nie powinny nigdy dorastać - powiedział ostatnio Mario, kiedy staliśmy w kolejce warzywniaku, a mała urocza dziewczynka wspinała się na ladę i zerkała na nas z szubrawym uśmiechem. Przypomniały mi się te słowa wczoraj, kiedy przez okno wzrokiem odprowadzałam dwóch licealistów ten ostatni raz...

PIĘKNEGO DNIA, a włoskim dzieciom i młodzieży PIĘKNYCH WAKACJI (przynajmniej z tych regionów, które dziś te wakacje zaczynają)!  Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

4 komentarze

 1. Trzymamy kciuki :)
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu, jakie przedmioty obowiazkowe sa na maturze w Italii? Czy moze to zalezy od profilu liceum?
  PS: Retrospekcja szkolnej "przygody" Tomka i oczywiscie w czesci tez Mikolaja, chwyta za serce i przywoluje osobiste wspomnienia. Pozdrawiam Was serdecznie
  Malgosia Neuss

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Gumka to przewidziała, ale wierzyć się nie chce jak ten szybko mija! Powodzenia chłopcom i pięknych wakacji. Pozdrawiam. Hanka

  OdpowiedzUsuń