Czerwiec dla dzieci, ważni nauczyciele i odrobina goryczy

czwartek, czerwca 01, 2023

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Marradi, Katarzyna Nowacka

Zawsze dziwił mnie fakt, że choć Włosi tak kochają dzieci, to Dnia Dziecka w kalendarzu nie ma. Może w myśl zasady, że święto dzieci jest każdego dnia? 
Chyba my też już "wchłonęliśmy" włoskie kalendarium świąt i do niego się bardziej poczuwamy, bo od jakiegoś czasu 1 czerwca traktujemy trochę po macoszemu. Może dziś będzie inaczej - bo dziś powinien być piękny dzień - chłopcy wracają do domu! 

Wprawdzie głowa już mi dymi od kombinacji, jak zorganizować im transport na sobotę rano, ale może coś uda się wymyśleć. Od poniedziałku powinno być łatwiej - poza tym jeszcze tylko poniedziałek, wtorek, środa i koniec.  

Mario się zaoferował, że jeśli nie znajdę żadnego rozwiązania, to on podwiezie, ale ze zdrowiem Mario to po pierwsze nigdy nic nie wiadomo, a poza tym nie mam sumienia zrywać go o 6.00 rano. Zapytałam nawet Tomka, czy ewentualnie może się spóźnić na pierwszą godzinę...

- Byłoby mi smutno. To już ostatnia lekcja filozofii.
- Coś wymyślę. 

Kiedy słyszę: "byłoby mi smutno", to głowa pracuje na jeszcze większych obrotach... 
Filozofia jest dla Tomka bardzo ważna, stała się jedną z jego ulubionych dziedzin, a ta ostatnia licealna lekcja z prof Ghetti ma dla niego niemal symboliczne znaczenie - to trochę takie oficjalne pożegnanie. Miał szczęście do nauczycielki i choć w wielu ideologicznych kwestiach się spierali, to myślę, że miała ogromny wpływ na rozwój Tomka horyzontów i myślę, że to właśnie ona nauczyła go jednej ważnej rzeczy - bierność jest zła. Trzeba działać. 

Mam nadzieję, że ten sobotni ranek uda się jakoś zorganizować, a ja nie osiwieję całkiem od tego wszystkiego. 

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Marradi, Katarzyna Nowacka

Maj zszedł ze sceny. Można powiedzieć, że Mario zdmuchną świeczki i tym samym zgasił mu światło. 
Świętowanie się udało, był tort - a raczej Mario ulubiona torta di riso, było prosecco, milion życzeń, za które w imieniu jubilata dziękuję i nawet pizza wieczorem, bo jak szaleć to szaleć.

Tylko jeden "drobiazg" położył cień na całym dniu. Drobiazg, którego nigdy bym się nie spodziewała i nad którym pewnie jeszcze niejedną łzę uronię, ale na łzy zawsze przyjdzie czas. Wszystko opowiem w swoim czasie, a wtedy myślę, że do tego ronienia wiele/ wielu z Was się przyłączy. 
Kiedy wieczorem poszliśmy na krótki spacer, żeby pizza się "ułożyła", Mario powiedział: takie życie, ze wszystkim się uporamy, krok po kroczku, dzień po dniu. I tego się trzymajmy!   

DZIAŁAĆ to po włosku AGIRE (wym. adżire)

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Marradi, Katarzyna Nowacka
Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Marradi, Katarzyna Nowacka
Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii, Marradi, Katarzyna Nowacka

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

1 komentarze