Trzy kwadranse życia

niedziela, lipca 31, 2022

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka
 
Od kilku dni przepływały mi przez głowę tysiące refleksji na dzisiejszą okoliczność. Chciałam je nawet spisywać, ale - tak jak już pisałam - to bardzo intensywny czas i nie było miejsca nawet na chwilę odpoczynku. Poza tym, jak zawsze, słowa płyną spontanicznie. Żadnego układania, ani grama przemyślenia tekstu. Ot urodzinowy słowotok. 

Trzy kwadranse życia - samo się nasuwa. Czterdzieści pięć. Abstrakcja. Że niby ja? I zaraz potem radość - tak ja! Uwielbiam ten wiek i ten moment, bo rzeczywiście coraz mniej jest tego, co muszę i coraz więcej tego, co mogę lub chcę. Po czterdziestu latach życia zaczęłam też lubić siebie. Dziś to lubienie się ugruntowało i teraz uczę się robić coś tylko dla siebie. W planach za kilka tygodni mam  maleńką, ekspresową podróż sama, samiusieńka. Chcę przez chwilę pobyć sama dla siebie, sama ze sobą.  

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka

Ostatni rok był bardzo intensywny. Rok sukcesów, ale też rok, wielkiego stresu, którego echa jeszcze długo będą w głowie się odbijać. To był jeden z najtrudniejszych momentów w moim życiu, moment, w którym bałam się tak bardzo, że słowami dziś tego lęku nie umiem opisać. Bałam się śmierci. Bałam się, że to już, że mój występ na scenie życia - tak jak lipca dziś - powoli dobiega końca. 

Po raz pierwszy namacalnie uświadomiłam sobie jak to wszystko jest kruche. I choć już wcześniej  moim mottem było "nie można niczego odkładać na lepszy moment, bo lepszy moment nie istnieje", to dopiero po przeżyciach ostatnich miesięcy wiem, jak bardzo to jest prawdziwe. 

Wciąż jest we mnie strach, wciąż powracają w najmniej spodziewanym momencie czarne wizje, łopotanie serca, ataki paniki, guła w gardle. Złe wspomnienia są jak gangrena. Przestałam o tym głośno mówić, bo większość i tak nie zrozumie. Kto nie przeżył czegoś podobnego, nie ma najmniejszego pojęcia o czym mówię, a mnie zmęczyło słuchanie wciąż tych samych słów: "przecież już jest dobrze, po co się zadręczasz?"

Dziś więc poza ZDROWIEM, życzyłabym sobie samej tego, żebym się już nie bała. Nie bała NIKOGO i NICZEGO. Strach to paskudny kompan w podróży zwanej życiem. 

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka

Ostatni rok to też zrealizowanie mojego dziecięcego marzenia o wydaniu książki. Na księgarnianych półkach stanęły nawet dwa tytuły, które wyszły spod mojej ręki, a trzeci dołączy w przyszłym roku. Nie wszystko oczywiście poszło tak różowo, jak łudziła się, pełna ideałów, moja biedna głowa, ale staram się traktować te zdarzenia jak życiową lekcję. Pewnie jeszcze wiele ich przede mną. 

W ogóle ostatnio nastał jakiś taki dziwny czas. Znów zrobiło się w wielu kwestiach pod górkę i co i rusz jakiś "detal" niemiło zaskakuje. No nic. Ja tak czy inaczej dalej będę robić swoje, wierząc, że świat wcale nie jest taki zły. 

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka
Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka

Mam wciąż tak wiele marzeń, pomysłów, planów. Na wydanie czeka Dom z Kamienia i wiele innych tekstów, może też gdzieś czeka na mnie sam dom. Mam w głowie wiele podróży, trekkingów, wypraw z plecakiem i wiele miejsc, które chciałabym odwiedzić. Mam w głowie jeszcze studia, kilka egzaminów, które otworzą nowe drogi. Mam też nadzieję, że maraton ostatnich lat zaprowadzi mnie do włoskiego obywatelstwa. 

Oby na wszystko wystarczyło czasu i zdrowia. Dostałam tyle pięknych życzeń. Tak pięknych, że niektóre wycisnęły łzy wzruszenia. Dostałam też piękne kwiaty i zacny prezent. Chciałabym podziękować każdemu z osobna, ale dnia pewnie by zabrakło.   

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka

Mam nadzieję, że to będzie dobry dzień, że nic już więcej nie zakłóci spokoju. Chłopcy już przygotowali tort i pewnie pojedziemy nad rzekę. Żadnych szumnych planów nie mamy, choć to takie półokrągłe urodziny - całe trzy kwadranse życia.

Będę sobie jak mantrę powtarzać - nie tylko dziś, ale każdego dnia: Kochana! Zdrowia, zdrowia i czasu dla siebie samej i życia bez strachu i zdrowia i czasu na wszystko to, co serce porywa radośnie do życia i nie bój się!

Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka
Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka
Dom z Kamienia blog Kasia Nowacka

spódnica i bluzka: www.madame.com.pl

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

8 komentarze

 1. Dołączamy się do życzeń urodzinowych. Jesteś jedyną tak niepowtarzalną osobą. Skoro wracasz do zdrowia , tego Ci życzymy przede wszystkim. Wiele wnosisz w nasze życie. Greta

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu, wszystkiego najlepszego! Realizacji planów, zamierzeń, czego sobie zapragniesz...A przede wszystkim życzę Ci wewnętrznego spokoju i dużo zdrowia! Pozdrawiam. Marzena

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze życzenia! Oby ziściły się wszystkie Twoje plany i obyś miała mnóstwo nowych, wspaniałych pomysłów i perspektyw!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochana! Wszystkiego najlepszego! Czego? tego nie napiszę, ale Ty sama wiesz najlepiej jak marzenia przekuwać w rzeczywistość. Pozdrawiam. Hanka

  OdpowiedzUsuń
 5. Kasiu ! Chyba podpiszę się pod słowami Hanki - wiesz najlepiej jak przekuwać marzenia w rzeczywistość, więc rób to dalej ! Zacytuję też Walta Disneya " Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać" . I życzę z całego serca, aby tak właśnie się działo w kolejnym kwadransie Twojego życia. Pozdrawiam Aneta

  OdpowiedzUsuń
 6. Kasiu, wszystkiego, co najlepsze, niech się spełniają Twoje piękne marzenia! Od pewnego czasu zaglądam tutaj do Ciebie, teraz czytam kolejno wszystkie wpisy od początku, dzisiaj wysłuchałam podcastu z kwietnia, wzruszam się, podziwiam, zachwycam... Uwielbiam ludzi z pasją :). Nie pamiętam już, jak trafiłam na Twój blog, ale wiem, co mnie tutaj zatrzymało. Włochy nie są moim marzeniem, chociaż doceniam ich urok, nigdy nawet we Włoszech nie byłam, więc nie o sam temat chodziło, bardziej urzekła mnie właśnie Twoja pasja, sposób, w jaki opowiadasz o życiu w Marradi. Pod wpływem Twoich opowieści zaczęłam nawet inaczej postrzegać ten kraj i jego mieszkańców. Bo dla mnie fascynująca była do tej pory raczej Północ, fiordy i te klimaty :). Potrafisz pięknie opowiadać o całkiem prostych, zwyczajnych sprawach, dostrzegasz piękno w drobnych rzeczach, masz piękną duszę! Zasługujesz na prawdziwy włoski dom z kamienia i na spełnienie marzeń :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo zdrowia, radości i spokoju - reszta przyjdzie sama. Kasia praska

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
  To zdjęcie , trzecie od góry , jest niezwykłe :)

  Kaśka

  OdpowiedzUsuń