Mądrości ludowe i co przygnał wiatr

niedziela, kwietnia 10, 2022

Dom z Kamienia codzienne życie w Toskanii

Opłaca się chodzić wcześnie spać! Dobrodziejstw płynących z takiego rytmu życia jest wiele, ale nie o tym ma być ten wpis... 

Obudziłam się dziś wyjątkowo wyspana - co ostatnio wcale mi się nie udawało - i nawet w humorze względnym - co tez ostatnio nie jest normą - i nim ruszyłam do kuchni po kawę, zrobiłam najpierw przegląd wieści ze świata i z własnego podwórka. "Przeskrollowałam" telefon w te i we w te. Na świecie żadnych zmian, ale na własnym podwórku już tak... 

Mieszkańcy Marradi od wczorajszego późnego wieczora prześcigali się na fejsbuku w załączaniu zdjęć i filmików ze śnieżycy, która nawiedziła dolinę. Taki miły żarcik, który zrobił nam upiorny dwudniowy wiatr. I pierwsze co sobie pomyślałam - JAK DOBRZE, ŻE JA JUŻ SPAŁAM, BO SZLAG BY MNIE NA MIEJSCU TRAFIŁ!!!

Kiedy już doszłam do kuchni, wyjrzałam przez okno z przestrachem, żeby sprawdzić, jak się ma sytuacja... Nie jest żle. O tej porze mąką jeszcze przyprószone, ale jak wyjdzie słońce - a ma być go dziś pod dostatkiem i te nędzne piętnaście stopni na termometrze - to całe to ... zniknie. 

I pomyśleć, że wczoraj siedziałam na kwietnej łące, na soczystej zielonej trawie, a wzdłuż drogi do badii roiło się od kwitnących "monete del papa". Ten kwietniowy śnieg czy też przymrozek (u nas temperatura na szczęście poniżej zera chyba nie spadła) nazywają tu LA NEVE DEL CUCCO. Jest to ostatni kwietniowy śnieg czy mróz - takie ostatnie zimowe pozdrowienie. Najczęściej przychodzi niespodziewanie. 

Wczoraj w nocy było czternaście stopni. Wiatr hulał to cieplejszy to zimniejszy, ale nic takiej niespodzianki nie zapowiadało. Szła na nas wielka chmura, która na początku podarowała ulewę - więc dobrze, bo ulewy w kwietniu potrzebne, ale tego śniegu nikt się nie spodziewał. Włoskie przysłowie mówi: La neve di gennaio diventa sale, e quella d'aprile farina - co znaczy: śnieg styczniowy staje się solą, a ten kwietniowy mąką. 
Na szczęście od dziś wraca wiosna, a od jutra prawdziwe ciepło, które w tym tygodniu wreszcie ma rozwinąć skrzydła.

Ponieważ dziś niedziela palmowa, mam dla Was na tę okazję też dwa inne włoskie przysłowia: 
"Quando si bagnano le palme, si bagnano anche le uova" - co znaczy kiedy mokną palmy, mokną też jajka i drugie "Se non piove sull'ulivo, piove sull'ova" - czyli jeśli nie pada na oliwne drzewo (jego gałązki używane są tu jako palmy w niedzielę palmową), pada na jajka. 

Krótko mówiąc: na dwoje babka wróżyła - wybierzcie sobie Waszą wersję. Jeśli znacie jakieś przysłowia - chętnie je poznam, poza klasycznym kwiecień plecień. Uwielbiam mądrości ludowe. 

U nas dziś ma być bezchmurne niebo i mam szczerą nadzieję, że taka też będzie Pasqua. A poza pięknym niebem czekają nas dziś też Wielkie Rzeczy! Mam nadzieję, że głowa się wyciszy, że smutki się trochę rozwieją - choć na chwilę - i niedziela podaruje nam piękne chwile. Plany mamy arcyciekawe i arcyambitne. Dobrego dnia!

MĄDROŚCI LUDOWE to po włosku DETTI POPOLARI (wym. detti popolari)

Dom z Kamienia codzienne życie w Toskanii
foto Paw z porannego marszu

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

3 komentarze

 1. Ciepły kwiecień, mokry maj, będzie żytko jako gaj.
  Pogody kwietniowe - słoty majowe.
  Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.
  Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało.
  Takie kwietniowe znalazłam, Kasiu! Pozdrawiam, miłej niedzieli! Annamaria
  W Gdańsku słonko, ale wiatr okrutny.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo" :) Witam się cieplutko, trafiłam tu z przypadku, ale z pewnością zostanę, bo czytam tzw. jednym tchem :) Pięknie wygląda krajobraz z kwietniową mąką, u mnie dzisiaj na przemian słońce z deszczem a nawet był moment, że grad siarczysty popadał. Takie to uroki tej kwietniowej aury. Pozdrawiam Cię serdecznie i z pewnością tu wrócę czytać dalsze ciekawe opowieści :)

  OdpowiedzUsuń