Wielkie drzwi

piątek, kwietnia 15, 2022

Dom z Kamienia Brindellone Sekrety Florencji

Kiedy dwa lata temu Brindellone nie uświetnił swoimi fajerwerkami niedzieli wielkanocnej, były to dla mieszkańców święta trudne, inne, smutne. Oczywiście smutna była cała pandemia, ale kto zna włoskie przywiązanie do tradycji - często kilkusetletnich - ten wie, jak jest przykro, kiedy z tych tradycji trzeba zrezygnować. O tym, czym jest tradycja carro scoppiante, czyli wybuchającego wozu opowiadałam w 2015 roku. Wtedy to po raz pierwszy zostałam z chłopcami sama na Wielkanoc i zamiast rozpaczać stwierdziłam, że w takim razie mamy idealną okazję, by poznać lokalne tradycje. Pojechaliśmy wtedy do Florencji i na własne oczy zobaczyliśmy czym jest wybuch wozu. Tutaj można zobaczyć nasze nagrania z tamtego dnia. 

Rok temu - w drugim roku pandemii, choć nadal spętani byliśmy czerwoną strefą - miasto postanowiło uratować tradycję. Chyba wszyscy czuli, że Wielkanoc florencka bez gołębicy i Brindellone to nie Wielkanoc i choć publiczność ceremonię mogła podziwiać jedynie przez ekran komputera, telefonu czy telewizora, to wszystko odbyło się zgodnie z planem. Mało tego - gołębica wykonała pełen lot - co ma zawsze być dobrą wróżbą dla miasta. 

Jeszcze raz dzielę się filmikiem z zeszłorocznych świąt. Wybuch wozu zaczyna się w po dwóch godzinach, dokładnie w dziewiątej minucie trzeciej godziny - 2.09. 

W dobie blogów, "internetów" o tradycji tej wielu z Was na pewno już słyszało wiele razy, ale jestem prawie pewna, że nie każdy wie, gdzie mieszka Brindellone. 

Jeśli będziecie kiedyś spacerować via il Prato, od strony bramy o tej samej nazwie, zwróćcie uwagę na ogromne drzwi pod numerem 48 sięgające powyżej drugiego piętra. To właśnie tam za tymi wrotami przez pozostałe 364 dni roku śpi sobie Brindellone. Jako ciekawostkę dodam też, że we Florencji tego samego określenia używa się mówiąc o wysokiej, dużej, niezgrabnej osobie. 

Moje odpoczywanie ma się dobrze, a dziś mam nadzieję na nowe kadry, nowe wrażenia, na dużo dobrego. Niech to będzie dobry dzień! 

WYBUCHAĆ to po włosku SCOPPIARE (wym. skkoppiare)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze