Florencja i astronomia

czwartek, września 13, 2018


Po ostatnich florenckich wyprawach została mi jeszcze jedna zaległa ciekawostka. Dotyczy ona jednego z najbardziej znanych placów miasta, a dokładnie znajdującego się przy nim kościoła - Santa Maria Novella. To jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc Florencji, czego powodem jest przede wszystkim bliskość stacji, która też wzięła tą samą nazwę. Warto więc zamiast pędzić od razu pod Duomo, zatrzymać się tu na chwilę i zawiesić wzrok na misternej fasadzie świątyni. Jej autorem jest architekt Leon Battista Alberti. Poza misternym układem kolorowych marmurów, z czego słynie wiele kościołów Toskanii, zobaczymy też dwa dosyć nietypowe drobiazgi, rozmieszczone symetrycznie po obydwu stronach głównego wejścia przyrządy astronomiczne.


Pochodzą one z epoki Wielkiego Księstwa, z czasów panowania Cosimo I. Korzystał z nich Egnazio Danti, wielki matematyk, astronom i kosmograf tamtych czasów. Przedmioty te służyły uczonemu do jego studiów, które potem stały się podstawą do reformy kalendarza juliańskiego i wprowadzenia przez papieża Gregorio XIII kalendarza gregoriańskiego. 
Stojąc przed fasadą zobaczymy po naszej lewej stronie od wejścia składającą się z dwóch metalowych okręgów - sferę armilarną, przy pomocy której astronom wyznaczył równonoc i przesilenie. Z podobnej sfery korzystał podobno Mikołaj Kopernik. 
Po prawej natomiast znajduje się meridiana - zegar słoneczny z trzema wskazówkami. Miały one wyznaczać dokładnie godzinę - jedna wskazówka odnosiła się do wschodu słońca, jedna do południa i jedna do jego zachodu. Stąd właśnie tajemnicze słowa znajdujące się na meridianie: ABORT (hora ab ortu solis - godzina wschodu słońca), H ABOCC (hora ab occasu solis - godzina zachodu) i H ASTR (hora astronomica - słońce w zenicie). 


Zegar słoneczny na Santa Maria Novella nie jest jedynym w mieście. Rozglądajcie się uważnie. Ja podpowiem, że jednym z ciekawszych jest ten znajdujący się przed wejściem do muzeum historii nauki Galilei. 
Nigdy dosyć Florencji! Mam już plan na kolejny spacer, a wkrótce podpowiem Wam też jakie targi i kiedy warto w stolicy Toskanii odwiedzić. Sama na jeden nie mogę się doczekać! 
Dobrego dnia!

ZEGAR SŁONECZNY to po włosku MERIDIANA (wym. meridiana)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze