Cykady nie śpią

czwartek, lipca 20, 2023

Dom z Kamienia blog

Nie pamiętam tak gorących nocy... Nawet w naszej dolinie, kiedy jest lato, upał potrafi doskwierać, jednak wieczory i noce przynoszą zazwyczaj ochłodę i wytchnienie. 
Tymczasem w tym roku dzieje się coś nieprawdopodobnego. Termometr przed Barem Biforco o 4 rano pokazuje kolejny raz 25 stopni i wczoraj kiedy szykowałam się do Florencji ciemnym jeszcze świtem, to nawet cykady grzechotały - nieco mniej intensywnie niż za dnia, ale jednak! Zastanawiam się czy one są "kompatybilne" ze słońcem czy bardziej z temperaturą? 

Nie skarżę się na gorąc. Nigdy w życiu. Ja ten gorąc, ten letni, toskański klimat uwielbiam. Mikołaj tylko co jakiś czas, kiedy po obiedzie wychodzę do ogrodu na chwilę sjesty, upewnia się czy nie zwariowałam:

- Przecież to jest piekło! Jak Matka może to lubić?
- Dla mnie piekło jest wtedy, kiedy jest mi zimno. 
- Przecież jak jest zimno człowiek może się przykryć kocykiem, ogrzać przy piecu i wtedy jest mu tak milusio. 
- A jak jest mu gorąco, to przede wszystkim może zdjąć skarpetki - popatrzyłam wymownie na stopy Mikołaja - schłodzić się nad rzeką albo chociażby pod prysznicem.    

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

Za moją radą z letnim spaniem Mikołaj już na dobre przeniósł się do salonu. Jego maleńki pokoik zimą jest wspaniały, ale latem rzeczywiście można się ugotować.  
...

Nie miałam wczoraj czasu, żeby jeszcze raz przeczytać moje słowa, dopisać resztę i kliknąć "publikuj". Kiedy dziś budzik znów zadzwonił bardzo wcześnie rano, miałam wrażenie, że boli mnie każdy centymetr ciała. Przez chwilę trzymałam w ręku telefon z silną pokusą odwołania części lekcji, ale ostatecznie wygrał zdrowy rozsądek i wewnętrzna siła. 
Żywcem mnie nie wezmą! - jak to było w pewnym filmie. 

Jeszcze jutro bardzo intensywny dzień z nowym wyzwaniem. Pochwalę się jeśli będzie czym i przede wszystkim jeśli podołam. Jeśli nie to mam tylko nadzieję, że wszystko rozpłynie się w niebycie. O wczorajszym florenckim spacerze, o widoku, o robieniu dzieci w trąbę i o niespodziewanym spotkaniu - opowiem już jutro (jeśli zdążę). 

Pięknego dnia!

PRZECZYTAĆ JESZCZE RAZ to po włosku RILEGGERE (wym. riledżdżere)


Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

1 komentarze

  1. Peter Mayle w jednej ze swoich książek pisał, że cykady są zależne od temperatury i "włączają się", gdy ta osiąga 22 stopnie.
    Pozdrawiam, Ewa

    OdpowiedzUsuń