W sumie o niczym...

czwartek, grudnia 20, 2018


Część świątecznej brygady dotarła do Domu z Kamienia. Musimy teraz tylko uporać się z ostatnimi zakupami, a potem zabrać się za gotowanie kapusty. Ja sama wyjątkowo szybko uwinęłam się ze zdjęciami z dwóch niespodziewanych sesji na zamówienie i teraz powoli obmyślam świąteczno wigilijne menu. Krótko mówiąc zaczynam zwalniać...
A jeśli chodzi o samo menu... Muszę wzbić się na wyżyny! Jeśli na ścianie mojej kuchni zawisł  "certyfikat", to na pewno nie ma miejsca na byle co. Taki oto prezent dostałam latem od Przyjaciół:  


Wczoraj nawet eksperymentowałam z nową wersją dzika i danie przez moich degustatorów zostało zgodnie zaakceptowane do świątecznego menu.
Tomek jeszcze dziś w szkole ostatni wysiłek - sprawdzian z niekochanej łaciny, więc uprasza się o trzymanie kciuków! Mikołaj natomiast będzie się głowił na klasówce z geometrii. Potem i oni zaczną przestawiać się na wakacyjny rytm.

Mróz odpuszcza. Niebo się zachmurzyło i dziś już nas raczej nie uraczy impresjonistycznym, różowym wschodem słońca, tak jak to było wczoraj, ale to też oznacza napływ cieplejszego powietrza.   
Aura znów ma się zrobić bardziej toskańska. Całe szczęście! Nie byłoby dobrze, gdyby Goście świąteczni zasmakowali szczypania mrozu w uszy, zamiast powiewu scirocco

Między jednym zajęciem a drugim zabrałam się wczoraj za kompletowanie zdjęć do  tradycyjnego sylwestrowego artykułu. Jak co roku będzie to fotograficzne podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. I wiecie co? Przewijając te wszystkie zdjęcia i słowa wzruszyłam się nie raz... To był kolejny bardzo kolorowy i intensywny rok, ale oczywiście o tym dopiero za kilka dni, a tymczasem czas nagli, więc życzę Wam dobrego dnia!

 SZCZYPAĆ to po włosku PIZZICARE (wym. picc-ikare - i nie zmiękcza c)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze