W samą porę - atrakcję na Niepokalane Poczęcie

niedziela, grudnia 09, 2018


Na sobotę nie planowaliśmy nic wielkiego. To znaczy niezupełnie... Posłużę się określeniem Mikołaja - coś planowaliśmy - WIELKIE zbijanie bąków. Pogoda była wymarzona, więc po obiedzie (a swoją drogą obiad genialny, wkrótce na blogu) zamierzaliśmy ruszyć się na leniwy spacer. Niespodziewanie około południa odezwał się Mario, który - jak się okazało - zrezygnował tego dnia z polowania, więc korzystając z możliwości trochę dalszego spaceru, Tomek zaproponował tradycyjne oglądanie szopek w Portico di Romagna.
Mario na początku kręcił nosem i chyba generalnie miał zły dzień, bo na początku wylał z siebie falę krytyki, że już późno, że daleko, że miał być spacer, ale zaraz potem stwierdził, że w sumie też chciał tam wrócić, więc jedziemy. I oto, co to znaczy znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie...


Tak jak pisałam wczoraj Niepokalane Poczęcie jest w Italii oficjalnie początkiem okresu świątecznego. Festy na placach małych miasteczek, mercatini, szopki, grzane wino, muzyka, jedzenie, Mikołaje... To właśnie sprawia, że o niebo wolę tutejszy sposób świętowania. Kiedy dotarliśmy do Portico di Romagna, o którym pisałam już kilkakrotnie w minionych latach, okazało się, że orkiestra właśnie stroiła instrumenty, a na stołach ustawiano przysmaki. Trafiliśmy w samą porę uroczystej i smakowitej inauguracji szopkowej wystawy!


Tym razem więc uciechę miały nie tylko oczy, ale też uszy i przede wszystkim podniebienie! W radosnych rytmach bożonarodzeniowej muzyki na żywo zajadaliśmy polentę, crostini, ciasta, schiacciatę, cantucci, tarty, wędliny, a wszystko rzecz jasna popijaliśmy winem. Poczęstunek dla pierwszych zwiedzających był prezentem od miasta.   


A same szopki? Jak to zwykle w Portico! Fantazja niewyczerpana! Głównym tematem w wieży był tym razem recycling. Okazało się, że szopkę można zrobić nawet z pustych puszek po napojach, z korków od wina, z makaronu i z butelek plastikowych! Brawa dla mieszkańców!


Jeśli w tym przedświątecznym okresie bawicie w okolicach Toskanii - Romanii, wstąpcie do Portico. Poza szopkami, to też miłe miejsce na leniwy spacer poza turystycznym szlakiem. 
A dziś ... Na dziś mamy konkretniejsze plany i mam nadzieję, że jutro będę mogła znów podzielić się garścią ciekawostek...
DOBREJ NIEDZIELI!

KONKRETNY to po włosku CONCRETO (wym. konkreto) 

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze