Pożegnanie świątecznych klimatów

czwartek, stycznia 07, 2016W Italii mówi się L'Epifania tutte feste porta via, co oznacza, że Święto Trzech Króli zamyka okres bożonarodzeniowy. Rozbiera się choinki, demontuje szopki i iluminacje, dzieci po dwóch tygodniach ferii wracają do szkoły. Teraz nadchodzi czas karnawału.  


Dziś zatem i ja ściągnę ze ściany kalendarz adwentowy, zwinę lampki z okien i sprzed domu, do kartonu powędrują porcelanowe Mikołaje, wieniec z ostrokrzewu, gipsowy Jezusek, a na koniec goła choinka stanie tymczasowo na tarasie. Miesiąc bożonarodzeniowych klimatów w zupełności wystarczy! Teraz mam zamiar już tylko wypatrywać śladów wiosny! I choć w środowy ranek trochę śniegiem sypnęło, ku mojemu przerażeniu i ku nieopisanej radości dzieci, to mimo wszystko łudzę się, że to tak tylko dla fasonu. Wprawdzie "dni kosa" jeszcze przed nami i zima ma czas, by nam dopiec, to ja jednak naiwnie wolę karmić się nadzieją na wczesną wiosnę. Jak sobie pomyślę, że już za miesiąc mogą zakwitnąć pierwsze drzewa to jakoś lżej się robi, a na samą myśl o świetle dla marca aż mi się buzia śmieje!


Z drugiej strony muszę też przyznać uczciwie, że w tym roku wyjątkowo żal nam było kończyć ferie. Już w środę wieczorem spuściliśmy nosy na kwintę i jakoś się nam tak zrobiło byle jak. Przez ostatnie dwa tygodnie bardzo zwolniłam bieg, mieliśmy wreszcie czas na leniwe poranki, spokojne obiady i kolacje, bez patrzenia na zegarek, że piłka, że gitara, że lekcje... Poza tym, ja naprawdę lubię mieć dzieci w domu. Nie jestem z obozu - "uff! poszli do szkoły". Dlatego też nie wiem, komu dziś rano było bardziej przykro - czy mi, czy chłopcom...?


MIESIĄC to po włosku MESE (wym. meze)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

5 komentarze

 1. My jeszcze dwa miesiące musimy poczekać na pierwsze zwiastuny wiosny :( Ale zima jakaś u nas niepełna. Śniegu nie ma, tylko mróz, więc dzieci nie miały frajdy w czasie świąt. Jedynym dla nich pocieszeniem może być fakt, że za miesiąc znowu będą mieli ferie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My już pożegnaliśmy choinkę i wszelkie ozdoby. Pozostało tylko zabrać z ogrodu resztę iluminacji i z radością zaczynamy wyglądać wiosny... Choć ta jest jeszcze daleko. Tak! Dzieci i dorośli z odmienną radością witają śnieg ;) Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
 3. A my z choinką zegnamy sie 2 lutego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie trzeba umieszczać w komentarzach :)
  Przepraszam, ale Pani blog wyróżnia się poprawnością języka polskiego i dlatego pozwalam sobie na to, żeby dla potomnych pozostał bez błędów :)

  "o świetle dla marca"

  Przypadek Liczba pojedyncza Liczba mnoga
  Mianownik (kto? co?): światło światła
  Dopełniacz (kogo? czego?): światła świateł
  Celownik (komu? czemu?): światłu światłom
  Biernik (kogo? co?): światło światła
  Narzędnik (z kim? z czym?): światłem światłami
  Miejscownik (o kim? o czym?): świetle światłach
  Wołacz (hej!): światło światła

  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń