Pierwsza ekstaza, kolejne świeczki, czyli maj schodzi z afisza

piątek, maja 31, 2024

Dom z Kamienia blog Kasi Nowackiej

W Bolonii zapachniało nagle lipami. Nie wiadomo skąd, bo na pierwszy rzut oka dookoła nie było nawet jednego drzewa. Zaczęłam rozglądać się uważniej...
- Czujesz?
- Nie...
- Przecież to lipy! Po raz pierwszy w tym roku! U was już rozpylają zapach...
- Teraz czuję.
Spomiędzy budynków, to tu, to tam przebijała zielona korona drzewa. Trudno mi opisać uczucie, które ogarnia mnie każdego roku, kiedy słodycz lipowych kwiatów penetruje nozdrza, głowę, duszę. Chyba jest tylko jedno adekwatne słowo, nawet jeśli lekko nieprzyzwoite - EKSTAZA. 

To był dobry boloński dzień. Wspólny obiad, rozmowa, zakupy, planowanie wakacji i przez kilka godzin tak po prostu razem. 

Wieczorem dotelepałam się do Marradi chwilę przed kolacją. Nawet jeśli dzień minął miło, przypłaciłam to wielkie miasto bólem głowy. Ostatnio zdarza mi się to coraz częściej. Florencję też odpokutowałam strajkiem dyńki. Chyba coraz bardziej dziczeję w tych moich dziewiczych Apeninach i kilka godzin w chaosie wywołuje we mnie "globusa" - że tak się literacko wyrażę. 

Piątek, choć początkowo myślałam, że z racji długiego weekendu w Polsce, będzie u mnie lekcyjną posuchą i w związku z tym relaksem, ostatecznie okazał się bardzo pracowity. A potem, kiedy już zamknęłam komputer, zabrałam się za szykowanie tortu, a tak naprawdę torta di riso - ciasta ryżowego, które jest jedną z ulubionych słodkości Mario. Maj schodzi z afisza, a Mario świętuje swoje kolejne X-lat. Ile - tego nie zdradzę, ale powiem tylko, że wyjawienie prawdziwego wieku Mario u wszystkich niezmiennie budzi zdziwienie i niedowierzanie. 

Ja dziś życzę mu przede wszystkim zdrowia, bo myślę, że jest to jedyne czego czasem może mu brakować. Mario jest osobą, która potrafi cieszyć się zwykłym kwiatkiem na łące i kostropatą drogą, dobrze wie, że człowiekowi do szczęścia potrzeba niewiele. Mam nadzieję, że ta filozofia nigdy go nie opuści. Tantissimi auguri!

Dom z Kamienia blog Kasi NowackiejSpodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

2 komentarze

  1. U mnie '' globus '' murowany nawet po zakupach spożywczych w wiekszym markecie . O wyjeżdzie '' do miasta'' , tzn jak dzisiaj do Gdańska , żeby zrobić rtg , nie wspomnę . Dojazd z naszego Przymorza do Gdanska to raptem 25 min tramwajem ... marysia A lipowa aleja koło domu pachnie do szaleństwa .. no .. EkSTAZA po prostu !

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkiego dobrego dla Mario

    OdpowiedzUsuń