Sztuka współczesna, bilet i Gość w dom

niedziela, marca 19, 2023

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

- A jakbyś tak miał namalowaną na środku chochlę i musiałbyś zrobić z tego obraz pod tytułem "Ekonomia"? - rzucił Mikołaj nieco zaczepnym tonem i zupełnie niechcący wpasował się w zaciętą dyskusję jaką prowadziłam z Tomkiem przed kolacją, a dyskusja ta dotyczyła sztuki współczesnej.
- Hm... - Tomek przestał jeść i rozpoczął wykład o tym, jak mógłby taki obraz wyglądać. Mówił coś o kwadratach, kubizmie, mówił i mówił, aż w końcu Mikołaj, nie czekając końca, przerwał mu.
- A ja bym przede wszystkim zamalował chochlę i dopiero na tym coś namalował. Co ma chochla do ekonomii? 
Szczerze ubawił nas komentarz Mikołaja, ale Tomek zaraz pociągnął dyskusję na serio. 
- To ciekawe... Można rzeczywiście pomalować cały obraz na biało i podpisać "chochla".
- Chochla nie. Chochli już nie ma, zamalowałem ją - upierał się Mikołaj. - Jeśli ma być tytuł "Ekonomia" to ja namalowałbym Purgatorio (czyściec). To oczywiste. Tylko Purgatorio bez końca - doprecyzował, a Tomek na taki pomysł pokiwał głową z uznaniem.
   
Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

- Jak działa jądro? - były to pierwsze słowa, jakie wypowiedział Mikołaj siadając bladym świtem do śniadania. Pytanie rzucone tonem tak naturalnym, jakby pytał czy dziś będzie padać. - Jądro ziemi! Chodzi mi o jądro ziemi - doprecyzował, widząc nasze zdumione spojrzenia. 
- Majk! Błagam cię! - fuknął Tomek i za nic nie dał się wciągnąć w dyskusję.  
Ja natomiast - nawet jeśli miałam szczere chęci - nic mądrego w tej kwestii nie miałam do powiedzenia. 
- Co chcesz dziś na obiad?

***
W sobotę o 10.oo ruszyła sprzedaż biletów na koncert Boba Dylana. Umówieni byliśmy z Tomkiem, że on - korzystając z przerwy w szkole - spróbuje kupić go z bonusem kultura, a jeśli misja nie zakończy się sukcesem, da mi znać i ja przejmę pałeczkę. 

Kiedy pięć minut później robiłam screen i wysyłałam Tomkowi maila z biletem, byłam autentycznie wzruszona. Jaka to radość móc spełnić czyjeś marzenie...  
Teraz pozostaje tylko mieć nadzieję, że ustny egzamin maturalny wypadnie przed 7 lipca i że Tomek będzie mógł cieszyć się swoim urodzinowym prezentem już totalnie na luzie. 

Dom z Kamienia blog o życiu w Toskanii

Pociąg do Biforco dojechał punktualnie. Z pociągu wysiadł Ktoś i tak oto przed nami piękny tydzień, w którym - mam nadzieję - pogoda choć odrobinę postara się współpracować.

Dobrej niedzieli! 

CHOCHLA to po włosku MESTOLO (wym. mestolo)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze