Palazzo Strozzi i operowy koncert na Santa Croce

sobota, października 26, 2019


I tak nastała ostatnia październikowa sobota. Niebo jeszcze ciemne, ale zdaje się wyjątkowo pogodne. To mają być też ostatnie tak ciepłe dni. Już w przyszłym tygodniu temperatura poleci na łeb na szyję, a słońce zmyje prawdziwy jesienny deszcz...

Tymczasem dom opustoszał. Paw z Mikołajem w męskim towarzystwie już od czarnego świtu, a Tomek jak zawsze w szkole. To oznacza, że mam pół dnia tylko dla siebie, a to z kolei oznacza, że znów poniesie mnie w wiadomym kierunku... 

Firenze amore mio! Nigdy dosyć, wciąż chce się jeszcze i jeszcze i dziś też mam w planach odkrywanie i podziwianie prawdziwych rarytasów. 


Ale nim znów ruszę do serca Toskanii, mam dla Was jeszcze jedno bardzo interesujące miejsce. 
O Palazzo Strozzi wspominałam już raz dawno temu, było to bowiem jedno z pierwszych miejsc, jakiego "nauczyli" mnie znajomi florentyńczycy. Jest to jeden z najbardziej imponujących przykładów renesansowej zabudowy miasta. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XV wieku na życzenie Filippo Strozzi. 
Rodzina Strozzich była bogatym kupieckim rodem, który nim ruszyły prace przy palazzo został przepędzony z Florencji, z powodu opozycyjnej postawy względem Medyceuszy. Jednak jak pokazuje historia - za pieniądze można mieć wszystko (prawie) - po około trzydziestu latach wygnania  zamożny ród do Florencji powrócił. 
Wtedy to Filippo Strozzi zaczął wykupować nieruchomości na terenie, gdzie obecnie znajduje się palazzo i plac o tej samej nazwie. Podobno wyburzonych miało być kilkanaście budynków, by rezydencja Strozzich miała wystarczająco dużo miejsca, a sam Lorenzo il Magnifico musiał udzielić pozwolenia na drobne modyfikacje placu. 
Mówi się, że pierwszy projekt z drewna wykonał Giuliano da Sangallo, ale jak pisze Vasari ostatecznie to Benedetto da Maiano był głównym architektem - nawiasem mówiąc - ulubiony architekt również Lorenzo il Magnifico. Strozzi jako posiadacz ogromnej fortuny nie miał zamiaru oszczędzać i zatrudnił nawet astronomów, by oszacowali idealny dzień na położenie pierwszego kamienia pod budowę palazzo
Dziś w Palazzo Strozzi organizowane są wystawy największych artystów z całego świata. Na dziedzińcu natomiast znajduje się caffe' Strozzi - jeden z moich ulubionych barów w całej Florencji. Kiedy zamknięte są "Oblate" zatrzymują się właśnie tutaj. Mimo położenia w samym centrum zagląda tu - na szczęście - niewiele osób. Być może elegancka, szykowana oprawa baru sprawia wrażenie drogiego miejsca... Nic jednak bardziej mylnego! Przystanek na kawę i coś słodkiego to wydatek taki sam jak w moim biforkowym barze, do tego możemy delektować się atmosferą artystycznej Florencji i odetchnąć od chaosu turystycznej masy, która sunie tuż obok.

Palazzo Strozzi jest też jednym z najważniejszych przykładów w całym mieście jeśli chodzi o kute zdobienia na zewnątrz, ale o tych jak i o samym placu, zwanym dawniej cebulowym, pisałam TUTAJ


Poniedziałkowy spacer po Florencji zaczął się bardzo miłym akcentem. Na placu Santa Croce niczym na teatralnej scenie śpiewał uliczny artysta. Z największym zaangażowaniem prezentował najsłynniejsze arie operowe świata. Mam dla Was oczywiście malutki fragment. Wybaczcie tylko jakość nagrania, zwłaszcza nieprofesjonalną końcówkę. Nagranie dedykuję moim Patronom i jeszcze raz serdeczne dziękuję, za Wasze wsparcie. 
Tym samym pozwolę sobie podlinkować kolejny raz mój profil. Za każde patronowanie będę Wam bardzo wdzięczna, jak również, jeśli poświęcicie chwilkę, by podać dalej, udostępnić znajomym, wysłać w świat. 

A teraz już życzę Wam miłego dnia i uciekam, bo przecież pociąg, który mimo strajku mam nadzieję przyjedzie, na pewno nie będzie na mnie czekał! 
BUONA GIORNATA!

WYGNAĆ to po włosku ESILIARE (wym. eziliare)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze