Ofiarowanie wina - czyli Bacco Artigiano we Florencji

niedziela, września 27, 2020

Bacco artigiano 2020 - Firenze

Kiedy kilka dni przed zaplanowanym spacerem z turystami po Florencji wypatrzyłam na stronach internetowych ogłoszenia o Bacco Artigiano, aż mi serce podskoczyło z radości. Raz, że w ten sposób moi towarzysze spaceru mieli całkiem przypadkowo dodatkową atrakcję, a dwa, że i ja sama nigdy "ofiarowania wina" nie widziałam, więc aż ręce zacierałam z radości, na samą myśl o tym, że znów coś nowego, ciekawego z tego przewspaniałego miasta będę mogła Wam pokazać.
 
Rok jest dziwny, więc w ogóle cud, że impreza się odbyła, choć oczywiście w wersji bardzo ograniczonej w porównaniu do dawnych lat.

Bacco Artigiano lub jak potocznie mawiają florentyńczycy Carro Matto, to tradycja która narodziła się jeszcze w epoce renesansu. Już w XV wieku wozy wyładowane fiaschi (fiasco to typowa toskańska butelka na wino w koszyczku) pełnymi wina z Rufina i z okolic Pontassieve przyjeżdżały do Florencji, by wino zostało pobłogosławione przez biskupa i ofiarowane następnie Signorii

Bacco artigiano Firenze 2020

Skąd wzięła się nazwa "carro matto" - czyli szalony wóz? Nie trzeba wiele wyjaśniać, wystarczy obejrzeć zdjęcia. Do tej pory ciągnęły go przez miasto, tak jak w dawnych czasach dwa woły. W tym roku jednak, ku mojemu zaskoczeniu, woły zastąpiono małym traktorkiem. Trochę szkoda, ale nie wiem czy to tylko w tym roku, czy już tak zostanie na zawsze. Woły są oczywiście o wiele ciekawszym widowiskiem niż traktor.

Sam wóz - tak jak dawniej - to wiejski drewniany wóz, który wyładowany jest dwoma tysiącami butelek - 750ml każda, co daje w sumie 1500 litrów wina. Butelki ustawione są w formie piramidy jedna na drugiej - dlatego właśnie mają formę gruszki o szerokim dnie i koszyczek chroniący - tak oto mamy klasyczne "fiasco". Koszyczek poza tym, że miał chronić samą butelkę, chronił też wino jako izolacja termiczna. 

Bacco Artigiano Firenze 2020

Bacco Artigiano, czyli Carro Matto możemy podziwiać każdego roku w czwartą sobotę września. 
Przejazd wozu odbywa się przy udziale orszaku - corteo fiorentino, bo oczywiście taki wóz ma towarzystwo jak należy! Karawana kolorowych postaci przemierza ulicami Florencji: sbandieratori, bębniarze, dwórki i dworzanie oraz gwardia w strojach dawnej epoki. Widowisko jest wspaniałe!
Zazwyczaj orszak rusza około 15.30. Jego trasa wiedzie od  Palagio di Parte Guelfa do Duomo, a na koniec przybywa na Piazza della Signoria, gdzie wino tak jak dawniej zostaje ofiarowane władzom miasta. 

Bacco Artigiano - corteo Firenze 2020
Bacco Artigiano - Carro Matto Florencja
Bacco artigiano Florencja - święto wina
Bacco artigiano Florencja - święto wina
Bacco artigiano Florencja - święto wina
Corteo Fiorentino - Carro Matto 2020

Jeśli będziecie kiedyś planowali wrześniowy pobyt we Florencji warto to wydarzenie wpisać sobie do kalendarza. Oglądane na żywo kolorowe fragmenty lokalnego folkloru, czynią Florencję miastem jeszcze bardziej niezwykłym... 

Bacco artigiano Florencja - święto wina

Dzień udał nam się pięknie. Wspaniale móc podzielić się mniej popularnymi zakątkami i ciekawostkami z osobami, które chłoną każde słowo i które dzielą się swoją zdumiewającą wiedzą. To było bardzo inspirujące spotkanie. Dziękuję Wam bardzo i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś do zobaczenia! 

Tymczasem dzień dobry wszystkim w ostatnią w tym roku wrześniową niedzielę. Pogoda zdaje się jest mizerna, ale kto by się tym przejmował! Planów zero, ale właśnie tak czasem lubię. Z zerowych planów rodzą się czasem wielkie rzeczy.

Dzisiejszy tekst to oczywiście jeszcze nie wszystko o wczorajszej Florencji, ale jutro przecież znów się tu spotkamy, prawda? 

SZALONY WÓZ czyli CARRO MATTO (wym. karro matto)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

4 komentarze

 1. Prawda Kasiu, już nie mogę doczekać się Twojego jutrzejszego wpisu.....Wam również miłej niedzieli.

  Ściskam Andżelika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niedługo znów coś ciekawego o Florencji opowiem:)

   Usuń
 2. Ciekawa fotorelacja, przeczytałam z zainteresowaniem. Pozdrawiam😊

  OdpowiedzUsuń