Zaklęte rewiry

niedziela, stycznia 12, 2020


Uwielbiam kolacje u myśliwych - kolacje swojskie, kolacje okraszone przaśnym humorem, kolacje podlane winem, kolacje osłodzone przysmakami, które przygotowały "romaniolskie" żony. Kolacje u myśliwych są moją największą osłodą znienawidzonego listopada. Sezon na dzika trwa tylko dwa miesiące z groszem. Potem pas. Potem pozostają tylko spotkania przy stole... Tych na pewno w kolejnych miesiącach nie zabraknie, bo poza pasją, która łączy ich wszystkich jest też naturalna potrzeba wspólnego biesiadowania. 


Te kolacje poza oczywistą ucztą i potężną dawką folkloru, to dla mnie - zapalonego obserwatora włoskiego życia - najdoskonalszy spektakl. Młode pokolenie, które w psotach wzbija się na wyżyny absurdu, tracąc czasem umiar - jak na młode pokolenie przystało i starsze, które zaśmiewając się z pobłażaniem tylko kiwa głową.  


Siedząc wczoraj w tym doborowym towarzystwie delektowałam się nie tylko swojskimi smakami,  ale też świadomością, że dane mi jest to wszystko, że udało mi się zaskarbić ich sympatię, że otwarto przede mną drzwi zaklętych rewirów... 
Do Toskanii może przeprowadzić się każdy - to znaczy każdy, kto naprawdę, na poważnie o tym zamarzy, ale czy każdemu uda się doświadczyć tego co mnie jest dane... ? Tego już nie jestem pewna.


Czasem zdarza się, że w te zaklęte rewiry wprowadzam moich Gości i myślę, że dopiero wtedy, patrząc na tą Italię nie z pocztówki, patrząc na nią od kuchni, można w pełni zrozumieć, czym ja się nieustannie jak wariat zachwycam. 


Dziś czeka nas kolejne ucztowanie, kolejne zaklęte rewiry, kolejne rozmowy, smaki, życzliwości. I tak oto wypełnia się pierwsze dwanaście dni nowego roku, ale o tym ciut więcej już jutro. 

DOBREJ NIEDZIELI!

UDAŁO MI SIĘ to po włosku CE L'HO FATTA (wym. cze lo fatta)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze