Pierwsze odkrycie 2019 roku - wyprawa do San Leo - akt III, ostatni

wtorek, stycznia 08, 2019


Niewątpliwie największą atrakcją San Leo jest górująca nad miasteczkiem forteca. Jest chyba tak duża jak całe historyczne centrum San Leo i jeśli z "dolnej" części widok jest zachwycający, to stąd jest zachwycający do kwadratu. 
Pani w kasie biletowej powiedziała, że na zwiedzenie fortecy potrzeba około godziny. Bzdura. Nam dobrą godzinę zajęło jej "przebiegnięcie". Można zwiedzać ją samemu, ale też o pewnych godzinach organizowane są przejścia z przewodnikiem. Czy tak czy siak - na pewno warto!


Pierwsza fortyfikacja na szczycie została zbudowana już przez starożytnych Rzymian. Potem przechodziła z rąk do rąk: Bizantyni, Goci, Frankowie, Longobardzi... Z rąk papieży w ręce hrabiów, z których niejaki Federico da Montefeltro był inicjatorem przebudowy fortecy i jej modernizacji z wykorzystaniem nowych technik militarnych. 
W XVI wieku utworzono tu więzienie, a wśród najsłynniejszych skazanych znaleźli się Felice Orsini - organizator nieudanego zamachu na Napoleona Bonaparte oraz Conte di Cagliostro (nazywany krótko Cagliostro) - pochodzący z Palermo awanturnik, alchemik, okultysta, założyciel Zakonu Masonerii Egipskiej, heretyk, właśnie za herezje przez inkwizycję skazany. 


W fortecy możemy przejść plątaniną wąziutkich korytarzy, odwiedzić cele więzienne, w tym cele samego Cagliostro, możemy zwiedzić hrabiowskie apartamenty, obejrzeć bogatą kolekcję broni i przyprawiającą o dreszcze wystawę narzędzi tortur. Możemy zaplątać się w historie rebeliantów, alchemików, w czasy inkwizycji i polowania na czarownice. 
Jeszcze raz powtórzę - moi chłopcy byli zachwyceni i godzina to zdecydowanie za mało.


Z informacji praktycznych: zwiedzanie Forte di San Leo, nazywanego też Rocca di San Leo kosztuje: bilet normalny 9 euro, ulgowy 4 euro. Powrót do Valmarecchia wpisałam na ten rok na listę "obowiązkowo" i mam przeczucie, że wrócimy tam jeszcze nie raz.

Cagliostro
Pamiątki po Cagliostro
Apartamenty
Forteca San Leo
Cela skarbów - pierwsza cela Cagliostro
Forteca San Leo
Cela tortur
Forteca San Leo
Forteca San Leo
Forteca san Leo
zgniatacz dłoni
forteca San Leo
zgniatacz czaszki
forteca San Leo
obroża dla niepokornych
Forteca San Leo
Zachwycający widok dla wszystkich.

Przy okazji zapraszam Was na profil instagramowy Mikołaja, gdzie daje upust swojej fotograficznej pasji.

SKAZANY to po włosku CONDANNATO (wym. kondannato)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

2 komentarze