Choinka, ptactwo i aminokwasy

czwartek, grudnia 05, 2019

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia

- Dlaczego w szkole nie uczą bardziej użytecznych rzeczy? - Tomek odrywa na chwilę wzrok od aminokwasów, protein i Mendelejewa. 
- Na przykład?
- Na przykład jak przygotować się do rozmowy o pracę albo chociażby jak się płaci rachunki.
- Albo jak zrobić pizzę... - wtrąca się Mario zagniatający ciasto. 
- Nie wiem, nie umiem ci na to pytanie odpowiedzieć. Oczywiście masz rację, ale pamiętaj - ty i tak uczysz się w większości ciekawych rzeczy.
- Boję się tej "werifiki" (verifica - sprawdzian) z scienze (scienze to przedmiot, w którym zawiera się biologia, fizyka i chemia). 
- Jeśli to nie twoja bajka, naucz się tyle, by zaliczyć i już. Tylko mi się tak nie stresuj. Jutro już będzie po wszystkim i odetchniesz.
- Nie odetchnę, w piątek łacina...

Co tu dużo mówić... Trudna jest ta końcówka roku. Trudna dla wszystkich. Tomek całym sobą marzy o porządnym wyspaniu się i o wakacjach. Tak czy inaczej, mimo użalania się, trzeba przyznać, że w tym roku radzi sobie nawet lepiej niż w roku poprzednim. A co do szkoły - sporo w tym racji. Powinny te dzieciaki mieć więcej praktyki w przygotowaniu do dorosłego życia.
Jedynym, który nie "jęczy" w tym całym bałaganie jest Mikołaj. Ten wstaje i od razu rusza na pełnych obrotach, rozsiewając dookoła dobrą energię i uśmiech. W szkole natomiast przechodzi samego siebie... Ostatnio usłyszałam od nauczyciela od sztuki, że to "modelowy uczeń". Serce aż podskakuje z radości!

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia

W środę pojechaliśmy do Faenzy po choinkę. Jej ubieranie - jak nakazuje tradycja - zaplanowaliśmy na niedzielę 8 grudnia. Teraz już wiem, że choinka to w Italii temat na początek grudnia, a nie później. Do tej pory śmiać mi się chce na wspomnienie naszej pierwszej biforkowej choinki, po zakup której ruszyliśmy tuż przed gwiazdką i nadziwić się nie mogliśmy, że jej znalezienie okazało się misją prawie niemożliwą. Z moich obserwacji wynika, że Włosi w większości ubierają sztuczne choinki, a jeśli już ktoś porywa się na żywą - tak jak my, to kupuje ją w donicy z korzeniami. Nasze dwie choinki z zeszłych lat cudnie sobie rosną na "wolności". 
Żywe choinki kupuje się w sklepach ogrodniczych, a nie tak jak w Polsce na placach zawalonych ściętymi drzewkami. Dzięki temu po świętach nie ma tu smutnych obrazków stosów porzuconych, nikomu już niepotrzebnych drzewek. Ponadto każda choinka ma tu swój bilecik, który trzeba zachować, na dowód, że nie przyniosło się jej samowolnie z lasu.

A zatem w niedzielę choinka, w sobotę - jeśli poczta stanie na wysokości zadania - pierniczenie, a w poniedziałek przedostatni w tym roku "Goście, Goście". 

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia
Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia

Kiedy już wciągnęliśmy tę naszą choinkę do bagażnika, stwierdziliśmy, że o tej porze sensownym byłoby poczekać na Tomka i zgarnąć go spod szkoły. 
Aby wypełnić czas oczekiwania, zatrzymaliśmy się na krótki spacer w Parco Bucci. 

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia

Parco Bucci to uroczy, zielony zakątek Faenzy. Grudniową porą może bardziej kolorowy niż zielony, ale tak czy inaczej niezwykle klimatyczny. To miejsce znane z żyjącego tu gęsto ptactwa - różne rasy kur, gęsi, kaczek, kogutów, indyków, pawi, gołębi oraz całego zastępu małych zwierzątek. To niezwykłe miejsce gdzie można poczuć się jak na farmie, a nie jak w dużym mieście. Gdakanie, ćwierkanie, gruchanie i "gulganie" miesza się ze szmerem strumyków.

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia

Pamiętam jak przyjechaliśmy tu pierwszy raz... To było w tym roku, kiedy wynajęliśmy na stałe dom Casaluccio i tym samy znaleźliśmy się "jedną nogą tu, jedną tam". Przed sylwestrem zatrzymaliśmy się w parku na spacer, a ja nadziwić się nie mogłam kolorami i wciąż obecną zielenią...
Chłopcy ganiali za zwierzakami, a ja sama podsycałam ich entuzjazm - "popatrz króliczek, zobacz jaka ładna kaczuszka!" 
Tamte czasy oczywiście już dawno minęły, jednak do Parco Bucci mam sentyment do tej pory. Chłopcy czasem zanoszą tam stary chleb, ale już nie piszczą z uciechy na widok żółwia, teraz uczą się o aminokwasach...

POPATRZ! to po włosku GUARDA! (wym. guarda)

Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia
Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia
Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia
Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia
Parco Bucci Faenza Dom z Kamienia


Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

3 komentarze

 1. Czyli chodzi o "park ze zwierzątkami" :)
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu, przepiękne zdjęcia! Taka jesień to mi się podoba. Pozdrowienia ze słonecznej dzisiaj Warszawy! Ania W.

  OdpowiedzUsuń