Zawirowanie pogodowe Ferragosto

środa, sierpnia 15, 2018


Około południa rozeszła się wieść, że wyczekana strastellata, czyli nocna wyprawa pod gwiazdami się nie odbędzie. Wszyscy byli zawiedzeni, a niektórzy żartowali, że to moja wina. Że na pewno ja zaklinałam pogodę, by w ten dzień się zbuntowała, bo żadna nocna eskapada nie ma prawa odbyć się beze mnie. Może i bywam wiedźmą całkiem często, ale aż takich mocy sprawczych niestety nie posiadam.

Miało lać cały dzień, tymczasem rano w Biforco pokropiło ledwie ledwie. Moje pomidory i pelargonie nawet się nie zorientowały. Gorzej było w górach, co też wpłynęło na decyzję o odwołaniu imprezy. Jednak różnica w wysokości wiele znaczy. Na przełęczy, gdzie mieliśmy ucztować hulał wiatr i lało równo. Tak czy inaczej w południe znów zrobiło się słonecznie i nic nie zapowiadało tego, by dalsze prognozy miały się spełnić. Jednak już po południu nadciągnęły czarne chmury od strony Palazzuolo, a wiadomo, że jak od Palazzuolo to nie żarty. Tak mawiają wszyscy marradyjczycy. Rozkręciła się ulewa, nawet zagrzmiało raz czy dwa, podlało mi nareszcie ogródek, tak jak powinno i znów na wieczór się wypogodziło, upychając w dolinach impresjonistyczne strzępki mgieł...

Ferragosto dziś obudziło nas deszczem. Taka sytuacja odkąd tu jestem, a nawet od czasów Lutirano zdarzyła się pierwszy raz. Zwykle słońce było jak żyleta, bo wiadomo jak Ferragosto to w Italii piknikowanie na całego. Na szczęście tak ma wyglądać tylko ranek i nim nadejdzie pora obiadu niebo ma się podobno wypogodzić, a od jutra znów gorący afrykański uścisk, z którego nie wypuści nas sierpień przez kolejne dni. 

Dziś mamy w planach dzikową sagrę. Impreza jest pod dachem, więc pogoda nam nie straszna. Goście szczęśliwie dojechali. Dzieci nazbierało się tyle, że mogłabym z powodzeniem zorganizować mini kolonie. Sierpień jest na półmetku. Tęsknota za latem lęgnie się podstępnie pod skórą. Kwitną lagerstremie. Noga mniej boli, siniaki jakby mniejsze, stopa wciąż spuchnięta. 

BUON FERRAGOSTO!!

OKOŁO POŁUDNIA to po włosku VERSO MEZZOGIORNO

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze