Lekcja ze średniowiecznej architektury

czwartek, sierpnia 09, 2018


Nim zanurzyliśmy się w magicznych uliczkach Gradary, Mikołaj udzielił mi krótkiej lekcji historii i architektury...
- Zobacz! - wskazał mury obronne - ten zamek został wzniesiony przez Ghibellinów.
- Skąd wiesz? Uczyłeś się o nim?
- Nie, ale poznaję po murach. Ma wykończenie na "ogon jaskółki". Tym się charakteryzowały zamki wznoszone przez Ghibellinów. Guelfi natomiast wykańczali swoje "na prostokąt". 
- Wow! Bravo! Nie miałam pojęcia!

I tak oto dowiedziałam się kolejnej rzeczy i nauczyłam nowych słówek. Merlatura to słowo określające wykończenie murów obronnych, co ciekawe nie znałam go nawet po polsku - blankowanie lub krenelaż. Coraz częściej to chłopcy uczą mnie Italii i tym większa moja radość, że cała ta ich wiedza wyniesiona jest ze szkoły. Ze szkoły, która miała być niby taka beznadziejna ...
Przy okazji jeszcze jedna notka historyczna. Może nie każdy wie o co chodzi z Guelfi i Ghibellini, są to nazwy pojawiające się zwłaszcza w Toskanii i Emilii Romanii na każdym kroku. Otóż były to dwa walczące ze sobą stronnictwa polityczne w okresie średniowiecza. Guelfi z czasem podzielili się na białych i czarnych i to właśnie do tych pierwszych należał Dante.  
Mikołaj myślał, że zaskoczy mnie też z historią Paolo i Franczeski, ale tą oczywiście znałam doskonale od dawna. 


To tyle w kwestii ciekawostek średniowiecznej Italii. Tymczasem spiżarka w Domu z Kamienia wypełnia się pomidorowym przecierem. Już na półce stoi około 20 słoików, a nie przerobiłam nawet połowy tego, co zebrał w swoim ogródku Mario. Dziś ciąg dalszy produkcji i chyba czas też wybrać się na spacer, by sprawdzić czy dojrzały jeżyny. 

***
Wczoraj wieczorem odbyły się ostatnie próby i treningi przed wieczorem finałowym Graticola d'oro. Tomek pobiegnie w sztafecie i bardzo jest tym faktem przejęty. Dziś odpoczynek i relaks. 
Ponad 1500 km stąd kolejni Goście pakują walizki. Goście bardzo wyczekani. Oto do Marradi znów zawita Mama ze Świtą! Następny tydzień przyniesie kolejnych Gości i będzie najbardziej intensywnym tygodniem z całego lata.

Od słówka zaczął się dzisiejszy wpis. MERLATURA - BLANKOWANIE


Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

2 komentarze

  1. Jak daleko jest Granara od Marradi ? :)
    PIotrek

    OdpowiedzUsuń