Piazza della Repubblica i historia pewnej kolumny.

piątek, września 06, 2019

Jak za pewne pamiętacie, w czasie jednego z wieczornych, letnich mercatini w Marradi wyszperałam na straganie z używanymi książkami absolutną rewelację - album "Florencja sto lat temu". Postanowiłam wtedy, że co jakiś czas podzielę się z Wami starymi obrazkami i przy okazji opowiem nowe ciekawostki, o których - głowę dam uciąć - większość w życiu nie słyszała. I tak oto dziś krótki przystanek na Piazza della Repubblica. 
To jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc Florencji - plac z karuzelą, łukiem triumfalnym, kawiarnią Paszkowski i domem handlowym Rinascente. Oprócz tych detali pewnie niewielu umiałoby na jego temat powiedzieć coś więcej. Tymczasem musicie wiedzieć, że to tu było centrum miasta, pępek Florencji z czasów Rzymian. 
Miasto zbudowane zostało na planie kwadratu i jego dokładne centrum wyznaczało przecięcie się dwóch głównych ulic. W miejscu tym ustawiono kolumnę - La colonna dell'abbondanza. Czy kiedykolwiek zwróciliście na nią uwagę? 
Wątpię. Celowo w czasie naszego spaceru zatrzymałam się, by poobserwować turystów, którzy owszem - chętnie się tu zatrzymują, ale nie po to, by na nią popatrzeć, a żeby dać odpocząć nogom, napić się wody, odsapnąć. Nikt z obserwowanych nie zadarł nawet głowy... 


Plac Republiki obecny wygląd przybrał pod koniec XIX wieku. Wcześniej znajdował się tu stary targ, ghetto żydowskie i slumsy... Możecie zobaczyć to wszystko na starych zdjęciach, które pochodzą z wspomnianego wcześniej albumu (Firenze com'era 100 anni fa - Piero Bargellini). A jeszcze wcześniej, w czasach rzymskich było to miejsce Forum.


Colonna dell'abbondanza toczyła nierówną walkę z czasem i tak oryginalna rzymska kolumna w XV wieku uległa zniszczeniu. W 1431 roku zastąpiono ją nową, na której ustawiono posąg wykonany przez Donatello. Ale i ta niestety uległa upływowi czasu i zawaliła się niespełna 300 lat później. Zastąpiono ją wierną kopią wykonaną przez Giovan Battista Foggini. 
Pod koniec XIX wieku, kiedy zlikwidowano ghetto, kolumna i posąg zostały zdemontowane i ... zgubione! Odnaleziono je dopiero w jednym z magazynów w połowie następnego wieku i ustawiono tak jak wcześniej w pierwotnym miejscu wybranym przez Rzymian.  

Kolumna wyznacza też granicę trzech spomiędzy czterech dawnych dzielnic miasta: San Giovanni, Santa Croce i Santa Maria Novella. Kiedy znajdziecie się kiedyś na Piazza della Repubblica zwróćcie uwagę, że kolumna zachowała dwie oryginalne obręcze. Do wyższej przyczepiano dzwonek, którego dźwięk obwieszczał w czasach mercato vecchio otwarcie i zamknięcie targu. Do niższej natomiast przyczepiona była obroża z dzwonkiem, którą zakładano nieuczciwym sprzedawcom i tak wystawiano ich na publiczne potępienie. 

Mam nadzieję, że teraz Plac Republiki będzie dla Was czymś więcej niż tylko tym placem z karuzelą i Paszkowskim. 
Jutro zabiorę Was do dzielnicy Santa Croce, znów tuż obok turystycznego zgiełku, a jednak w zupełnie inny świat. 

COLUMNA to po włosku COLONNA (wym. kolonna)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze