Mój świat i mój brat niedźwiedź

wtorek, kwietnia 28, 2020

Dom z Kamienia blog Appennino Tosco Romagnolo

Odkąd zamieszkałam w Biforco, a nawet wcześniej - odkąd po raz pierwszy przyjechałam tu na wakacje - byłam przekonana, że to wyjątkowe miejsce do życia. To przekonanie ugruntowało się we mnie z upływem lat, a w zaistniałej sytuacji przeszło prawdziwą próbę ognia. W momencie, kiedy cały świat został zamknięty w domu, kiedy o dalekich podróżach nie ma co nawet myśleć, ja nie rozpaczam. Żyję w takim miejscu, że czasem mam wrażenie, jakbym z tych wakacji sprzed trzynastu laty nigdy nie wróciła... Jeśli nawet przez kolejny rok nie będzie nam dane oddalać się od miejsca zamieszkania, ja będę dalej się uśmiechać, bo dane jest mi żyć w miejscu tak wyjątkowym, że mnie samej - tak jak pisałam wczoraj - słów brak... 
Jeśli mamy poruszać się tylko w granicach naszego regionu, oznacza to, że ja mogę jechać do: Florencji, Lukki, Sieny, Pizy, Livorno, Viareggio, do Arezzo, Pietrasanta, Grosseto, Pitigliano, do term Saturni, do Castiglione della Pescaia, do Piombino, a nawet popłynąć na Elbę! To jest niezwykłe...

Appennino Tosco Romagnolo Biforco Kasia Blog

Ale dziś i tak wystarczą mi te słynne już łąki Apeninów wiosną tak bogato ukwiecone, wystarczą majestatyczne gaje kasztanowe, niezmierzona plątanina górskich ścieżek, rzeka, której szemranie jest dla nas muzyką każdego dnia, są wodospady, jest zapach ziół w powietrzu, ciepłe światło, nasycone kolory, sangiovese w kieliszku, świeży chleb na stole...

Biforco Appennino Tosco Romagnolo Kasia blog
Appenino Tosco Romagnolo Dom z Kamienia blog, Biforco

- Wiecie jakie są teraz moje ulubione elementy dnia?
- ? 
- Kiedy się budzę i siadam do porannej kawy i porannego pisania, a świat jeszcze śpi, potem kiedy siadamy do obiadu, kiedy sobie tak gadamy o tym i o tamtym, a potem kolacja i wreszcie kiedy wieczorem układamy się razem do wspólnego oglądania filmów.
Przy poniedziałkowym obiedzie zebrało nam się na rozmowy o animacjach dla dzieci. 
- Pusia, a płakałaś kiedyś przy jakiejś bajce?
- Jasne! Przy Królu Lwie! 
- Serio?
- Jak bóbr! Przy Ekspresie polarnym płaczę za każdym razem, przy Strażnikach Marzeń... A wy?

Okazało się, że chłopcy nie są skłonni do łez. 
- Jesteście bezduszni! Jak można nie płakać przy niektórych scenach? Płacz nie jest niczym złym przecież! To teraz inne pytanie: jaka bajka według was ma najgłębszy morał?
- "Mój brat niedźwiedź" - odpowiedzieli chórem bez cienia zawahania, a mnie właśnie taka ich zgodna odpowiedź zawiązała gardło na supeł, żeby wiedzieć dlaczego trzeba znać tę historię. 
- Co jeszcze? 
- Shrek! 
- Shrek??? A jaki z tej bajki płynie morał? Chyba tylko, że życie to nie bajka!
- No weź, pomyśl Pusia - powiedział Tomek - morał jest taki, że nie każdy kto na pierwszy rzut oka jest potworem, naprawdę musi nim być. 
- Na tak... Masz rację.
- Pamiętasz jak wszyscy uważają, że Shrek jest tylko wstrętnym ogrem i tak dalej...
- Zgadza się.
- A które bajki Pusia były według ciebie niedocenione?
- Chyba Strażnicy marzeń przeszli bez echa, a to taka mądra animacja. A według was?
- "Planeta skarbów" - podają jedną z ich ulubionych bajek.
- "Mój brat niedźwiedź" też raczej wielu w ogóle nie pamięta.

Appenino Tosco Romagnolo Biforco blog Kasia

- Mogę zrobić wam zdjęcie? - rozczula mnie widok, kiedy po obiedzie układają się rozleniwieni jeden obok drugiego na tarasie. 
- Nie Pusia! Żadnych zdjęć!
- Oj weź!
- Sama sobie zrób zdjęcie! 
- Nie mogę wszystkich zanudzać tylko moimi zdjęciami na okrągło. 
- Żadnych zdjęć! - upierają się stanowczo jeden przez drugiego.

Dorośli i w kwestii fotografowania się będzie coraz trudniej. Dobrze, że choć cytować mogę bez opamiętania, mam nadzieję, że nie wprowadzą mi z czasem cenzury i jednak mimo wszystko co jakiś czas pozwolą przyłapać się w jakimś kadrze.
Cały mój świat. Mikroskopijny skrawek Toskanii i dwóch najwspanialszych facetów na świecie.

Appenino Tosco romagnolo Dom z Kamienia Biforco Kasia
Biforco blog Dom z Kamienia Appenino Tosco Romagnolo

Zdjęć chłopców nie ma, o wzruszającym zdarzeniu z zeszłego tygodnia opowiem jednak jutro, a teraz z całego serca tymi ukwieconymi łąkami mówię Wam BUONGIORNO!

Jeszcze kilka informacji po ogłoszeniu nowego dekretu. Od 4 maja wychodzimy z domów i tak jak pisałam poruszamy się w granicach swoich regionów. Szkoła ruszy dopiero od września. Od 4 maja mogą też otworzyć się bary i restauracje, ale tylko "na wynos". Stacjonarnie, choć z pewnymi ograniczeniami dopiero 18 maja. Ostatnimi w kolejce będą fryzjerzy oraz inne podobne salony, te wrócą do pracy 1 czerwca. Co dalej? Czas pokaże. 

CENZURA to po włosku CENSURA (wym. czenzura)

Sukienka: www.madame.com.pl

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

0 komentarze