Wyjątkowy wieczór, czyli przedsmak pożegnania ze szkołą podstawową

niedziela, kwietnia 05, 2015Przy okazji świąt opowiem Wam o przemiłym wieczorze, który otulił nas prawdziwie rodzinną i ciepłą atmosferą. Może między jednym jajeczkiem a drugim, będziecie chcieli przeczytać moją skromną opowieść...Ponieważ Tomek w tym roku kończy już szkołę podstawową i wkrótce przed dziećmi dużo pracy, związanej z testami, potem wycieczki i przeróżne festy, a zatem czasu będzie mało na dodatkowe atrakcje, dlatego też w ostatnim przedświątecznym tygodniu została zorganizowana kolacja, która miała być ukoronowaniem wspólnych lat. We wtorkowy wieczór rodzice, dzieci i nauczyciele zebrali się w zabytkowych salach przylegających do starego, kamiennego kościoła w Popolano. Już same wnętrza wprowadziły wszystkich w podniosło - wzruszający nastrój. Kamienne sklepienia, arkady i sakralne malowidła stały się scenerią tej wyjątkowej kolacji. Jak zapewniał mnie Tomek, to miała być tylko kolacja, bez żadnych występów, jednak tuż przed spotkaniem zaczęły się konspiracyjne szepty, które poddały w wątpliwość te jego zapewnienia. Nie wnikałam oczywiście, pozostając głucha i ślepa, miała być niespodzianka, więc niech będzie!

Każda z rodzin przyniosła jakieś łakocie, jedni słone, inni słodkie i wkrótce na długim stole znalazły się półmiski z frittatą, pizzą, schiacciatą, crostini, wędlinami, serami i innymi dobrociami, których nazw nie potrafię wymienić. Na innym stole stanęły słodkości: torty, ciasta, smażone tortelli i moje nutellowe rogaliki. Ostatni stół zastawiony był oczywiście butelkami z winem.
Te "przekąski" jednak wydawały się włoskim mamom niewystarczające, dlatego ugotowały solidny gar ragu' i tak każdy dostał jeszcze talerz aromatycznej pasty. Było gwarnie, radośnie, swojsko i rodzinnie.To co mnie wciąż niezmiennie zachwyca przy takich okazjach to chęci i spontaniczny podział obowiązków. Jedni podają, inni sprzątają, takie to proste i naturalne. Nauczycielki zajadały z apetytem i nachwalić się nie mogły jakie te mamy zdolne, jakie zorganizowane, jakie wszystko dobre. Nikomu nie schodził uśmiech z twarzy.


Po kolacji maestry życzyły wszystkim wesołych świąt i puszczając oczko, opuściły sale. Wiadomo było już, że czekała nas prawdziwa atrakcja, czyli artystyczna część wieczoru.Przeszliśmy do sali na piętrze, która bardziej przypominała starą komnatę. Rodzice rozsiedli się po bokach i czekali z wypiekami na twarzy co też będzie się działo ...

W dawnych czasach w Mugello (a może też i w innych regionach), kiedy nie było telewizji, internetu i innych powszechnych obecnie rozrywek, ludzie spotykali się wieczorami w tych kamiennych domach rozsianych po wzgórzach i organiozwali "veglie". Na taki wieczór przychodziła Tosca, czyli bajarka i raczyła słuchaczy najbarwniejszymi opowieściami....A to było tak...
Do komnaty wszedł dziadek i babcia, a za nimi wnuczęta. siedli przy kominku i oczekiwali, aż nadejdzie Tosca i zacznie się veglia. 
Tosca wkrótce nadeszła i zaczęła swe bajanie. Opowiadała historie zmyślone - o Parysie, o Bilbo, ale też i prawdziwe - o pewnym "doktorku", który przybył w te strony i pozostał na swym stanowisku przez ponad czterdzieści lat. 

Przez "scenę" przewijały się różne osobowości. Dziadek i babcia znikali, pojawiał się Parys i Afrodyta, potem znów dziadkowie, by zaraz ustąpić miejsca bohaterom kolejnych historii. To, jak dzieci zagrały, jest nie do opisania, scenariusz, którego autorem była znów maestra Rita, mógłby z powodzeniem być wykorzystany w prawdziwym teatrze. 


A Tomek? Chyba wzbudził najwięcej emocji, zarówno postać, którą zagrał jak i jego aktorstwo. 
Co za niezwykły wieczór, co za emocje, sztuka, dobre jedzenie i wspaniała włosko - rodzinna atmosfera! Pozwólcie, że wciąż będę się zachwycać.  


Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

4 komentarze

 1. Buona pasqua
  Nicko

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu takie chwile dla Mam czy też rodziców są nie do opisania. Zawsze kiedy piszesz o takich wydarzeniach próbuję przenieść na moje szkolne podwórko i może trzeba spróbować i wysilić się niezależnie od zapatrywań sceptyków. Pozdrawiam świątecznie i dziękuję za ten niezwykły temat. Asia op.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały zwyczaj i wspaniale ludzie. Masz na prawdę szczęście mieszkać w takim kraju i miedzy takim mieszkańcami, proszę nie zapominaj o tym, doceniaj to i ciesz się życiem. Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Łał. Pozazdrościć tego wszystkiego. Cudne miejsce, fantastyczni ludzie i tworzony klimat... Tyle szczęścia w jednym... Trudno jest mi ogarnąć. Wspaniały musiał to być wieczór. Pozdrawiam... M.

  OdpowiedzUsuń