Smutna rocznica, łzawe niebo i weekendowe atrakcje

sobota, listopada 05, 2016


Sobota 6.00 rano.
Przed barem zbierają się myśliwi, a niebo znów wita ich łzawo. Pochmurny mazgaj łzawić ma tak do jutra w całej Toskanii, nieustannie… A plany mieliśmy cudne, bo jutro przecież pierwsza niedziela miesiąca i wejścia do muzeów we Florencji gratis, a do tego w Palazzo Vecchio wystawa fotograficzna poświęcona tragicznej powodzi w toskańskiej stolicy jaka miała miejsce równo pięćdziesiąt lat temu!  Tymczasem popatrzcie na te zdjęcia, bo myślę, że nie wszyscy znają ten dramatyczny incydent w historii miasta. 


Ja sama przy kolacji wysłuchałam też relacji bezpośredniej - opowieści Mario, który w tamtych czasach mieszkał we Florencji i tego nieszczęsnego dnia - 4 listopada - wraz z ciotką szykował się do drogi, wybierali się do Marradi. Nie zdążyli jednak nawet wyjść z domu, bo ulicami nagle popłynęła rwąca rzeka, która wzbierała z minuty na minutę. Szczęśliwie ich mieszkanie znajdowało się na ostatnim piętrze, co uratowało ich od tragedii. Skala zniszczeń trudna była do ogarnięcia. Dzieła sztuki taplające się w błocie, tysiące książek, zabytkowe posadzki … do ratowania tego wszystkiego, jak tylko woda opadła, ruszyli tak zwani angeli del fango - tłumacząc dosłownie - błotni aniołowie. 
Dlaczego w ogóle doszło do takiej tragedii? Tego nigdy jasno nie wyjaśniono. Padało od dłuższego czasu, ale to nie było usprawiedliwieniem tak nagłego wylania się Arno. Mówi się po cichu, że pobliski zalew bardzo od wody napęczniał i … ale nie będę siać plotek, ani powtarzać niepotwierdzonych domysłów. Jeśli nie boicie się deszczu i jesteście w Toskanii, warto w ten weekend do Florencji zawitać. 
Wystawa w Palazzo Vecchio trwa od 1 do 13 listopada w godzinach 11.00 - 19.00. Wstęp wolny. Jeśli w Toskanii rzeczywiście deszcz nie odpuści, być może wybierzemy się do Brisighelli. Już jutro pierwsza z jej słynnych listopadowych fest! Quattro sagre per tre colli rozpoczyna się 6 listopada - pierwsza niedziela to sagra del porcello. Następnie czekają: 13 listopada - sagra della pera volpina e formaggio stagionato, 20 listopada - sagra del tartufo i 27 listopada - sagra dell'ulivo e dell'olio. 

Dobrego weekendu!!

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

1 komentarze

  1. Musiała to być straszna tragedia. Ja b.zawsze ubolewam jak ofiarą żywiołów jest sztuka. Kocham stare zabytki i z niecierpliwością czekam aby zwiedzić Włochy. Pozdrawiam i życzę udanego weekendu. Gosia.

    OdpowiedzUsuń