piątek, marca 22, 2013

Widok na Vossemole z pobliskich szczytów

W żadnym innym miejscu nie widziałam tylu ludzi żyjących z pasją co w Marradi i okolicach. Od sportu, poprzez sztukę, zwierzęta aż po literaturę, każdy ma coś ciekawego czym wypełnia wolny czas. Z takimi ludźmi można zwykle rozmawiać godzinami, bo zawsze mają coś do opowiedzenia. Jadąc do Casaluccio już za Lutirano mijamy po prawej stronie piękną willę, prowadzi do niej biała droga wysadzana cyprysami. Mieszka tam Francesco Catani z rodziną. Francesco ma już ... lat, czyli dużo w co, patrząc na niego, ciężko uwierzyć. Przyjaźnią się z Mario od wieków i to oczywiście nasz przyjaciel, pewnego, letniego dnia, zaprowadził nas do niego. Willa nazywa się Vossemole, jest zaznaczona nawet na bardziej dokładnych mapach regionu. Mario opowiadał, że dawno temu kiedy Francesco przybył w te strony za ostatnie pieniądze kupił ruderę, którą wtedy było Vossemole i powoli, konsekwentnie, zaczął przywracać jej dawną świetność. Potrzebował lat i samozaparcia, ale udało mu się. Lubię historię Francesco, pozwala mi wierzyć, że mnie też może się udać. Francesco jest już na emeryturze, ale przez lata był głównym weterynarzem gminy, teraz schedę przejął jego syn Marco, a miłość do zwierząt to u nich rodzinna cecha. Żona Marco kocha konie, organizuje lekcje jazdy a nawet kolonie w siodle. 

Spotkanie
Meridiana na domu Camuranich

Meridiana Vossemole

Meridiana nad wejściem do zacisza Francesco:)

Willa Vossemole i urwis Arturo na pierwszym planie.
Jednak nie o zwierzętach chciałam opowiedzieć a o szczególnej pasji, która rozsławiła Francesco  na całą okolicę, być może bardziej niż praca wykonywana przez lata. W wolnym czasie staruszek (jakoś mi to określenie do niego nie pasuje zupełnie!) konstruuje zegary słoneczne. Jeśli kiedyś zdarzy Wam się zawitać w te strony zwróćcie uwagę, zegary te można podziwiać w wielu miejscach, na wielu domach - u Camuranich, w centrum Marradi, na Gamogni, na tyłach opactwa - ten, jak twierdzi autor, jest jego ulubionym. Oczywiście na jego domu też takowy się znajduje, wszystkie są niezwykłe, są jego znakiem rozpoznawczym, niemal jak Z Zorro.         

segnando il corso del sole regolo la vita degli uomini
Słówko na dziś OROLOGIO - ZEGAR

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

1 komentarze

  1. Piękne miejsce. I piękni ludzie o których piszesz :-) Kocham osoby z pasją!

    OdpowiedzUsuń