Takie jedno słowo...

poniedziałek, grudnia 14, 2015W Italii idziemy napić się pięknej kawy, zjeść pięknego loda, na ruszt wrzucamy piękną bistekkę, a z pieca wyjeżdża piękna pizza, kieliszek napełniony winem też jest piękny i dzień jest piękny i słońce jest piękne i powietrze, a znajomą na ulicy witamy - ciao bella! Dodajmy do tego piękny i różnorodny krajobraz, piękny i melodyjny język, piękne dzieła sztuki na każdym kroku i co nam wyjdzie z takiej mieszanki? To proste - Bel Paese - tak właśnie poetyko Włosi nazywają swój kraj. I jak się człowiek nad tym chwilę zastanowi to wydaje się to całkiem logiczne!Zadziwiające, ale wcześniej na pewne detale nie zwróciłam uwagi. Dopiero ucząc innych języka Dantego, wyczuliła się i moja świadomość językowa. Dotarło do mnie, że BELLO zdaje się chyba być ulubionym słowem Włochów. Nie boją się go używać, a wręcz - wplatają je gdzie mogą, co przez bardziej stonowane nacje, może być odbierane jako przesadzona egzaltacja. Ale tak nie jest, to żadna egzaltacja, jednak żeby to zrozumieć, trzeba nasiąknąć włoską mentalnością i wtedy to się samo dzieje... Patrząc na szpaka przysiadającego na parapecie, na lampki świąteczne migające u sąsiada, na elfy spacerujące po miasteczku, na pizzę upstrzoną ulubionymi dodatkami, na dziecko uśmiechające się figlarnie - aż samo ciśnie się na usta ... CHE BELLO! CHE BELLO!

Dobrego tygodnia Wam życzę, to znaczy ... pięknego!

Dołączam zdjęcia z wczorajszych mercatini, ostatnich już w tym roku. Jeszcze tylko za tydzień na placu zaśpiewają dzieci i spotkają się z Alpini, a potem to już święta i zaraz znów kalendarz do wymiany. Za chwilę, na dobry początek tygodnia, na rozgrzewkę zaproszę Was do Kuchni Kamiennego Domu na "piękną" Ribollitę!

I jeszcze na koniec polecam Wam lekturę i jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie. Znaleźć się w takim gronie to dla mnie wielki zaszczyt!

Lody w rękawiczkach:) Tak czy inaczej to dobry znak! To znak, że jeszcze nie jest tak zimno!

ULUBIONY to znaczy PREFERITO (wym. preferito)

Spodobał Ci się tekst?

Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.;
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku i Instagramie.

PODOBNE WPISY

4 komentarze

 1. Język włoski jest naprawdę piękny! Ale potrzeba czasu żeby tak dobrze mówić kak Ty i to dostrzec. Tobie udało się to naprawdę ekspresowo. I teraz przyszedł czas by trochę pozazdrościć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Kasiu,
  Serdecznie gratuluję wyróżnienia: "Najlepszy blog o życiu we Włoszech 2015".
  Każdy dzień rozpoczynam od spotkania z Panią. Codzienne wpisy na blogu to świetny pomysł. Gratuluję pracowitości i konsekwencji. Pozdrawiam, życząc... pięknego dnia.

  OdpowiedzUsuń